Życie w Niemczech – Praktyczne porady i informacje
Według różnych danych, w Niemczech mieszka ok. 1,5-2 mln Polaków. Choć nie jest to największe skupisko Polonii na świecie, to jednak Niemcy najchętniej wybierani są przez Polaków jako kraj do pracy i życia. Zebraliśmy kilka praktycznych informacji i porad na temat życia w Niemczech.
Gdzie mieszka najwięcej Polaków w Niemczech? – Polska diaspora w Niemczech
W Niemczech mieszkają zarówno Polacy legitymujący się wyłącznie polskim paszportem, jak i legitymujący się również polskim oraz niemieckim paszportem. Są też Niemcy z polskim pochodzeniem, których przodkowie przybyli z różnych względów na teren Niemiec, bądź zmieniali miejsce zamieszkania na skutek przesunięcia granic. Aktualnie największe skupiska Polaków w Niemczech znajdują się w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii, Badenii-Wirtembergii oraz Saksonii.
Jak się przygotować do życia w Niemczech?
Przeprowadzka do nowego kraju to nie lada wyzwanie, które niesie za sobą konieczność odpowiedniego przygotowania. Jeśli zdecydowałeś się już na wyjazd do naszego sąsiedniego kraju, jest kilka rzeczy, które powinieneś uwzględnić zanim ostatecznie zapakujesz do walizek wszystkie swoje rzeczy w Polsce:
Nauka języka
Choć i bez znajomości niemieckiego, łatwo poradzimy sobie w Niemczech, to jednak dużo sprawniej będzie nam poruszać się na co dzień znając niemiecki chociaż w zakresie podstawowym. Najlepiej oczywiście uczyć się na miejscu, mając kontakt z żywą formą języka, ale pierwsze kroki warto zrobić już wcześniej. Na rynku dostępna jest bogata oferta szkół językowych, podręczników do nauki oraz kursów online, które ułatwią zmagania.
Finanse
Decydując się na tak poważny krok, jak przeprowadzka do innego kraju, warto zatroszczyć się o zabezpieczenie finansowe przynajmniej na start. Zazwyczaj wiąże się on z większymi wydatkami (kaucja za mieszkanie, pierwsza rata za nowe lokum, bilety komunikacji miejskiej, opłaty administracyjne itp.) w sytuacji, kiedy możemy nie mieć jeszcze stałych przychodów.
Różnice kulturowe
Niby blisko nam do zachodniego sąsiada w wielu kwestiach, jednak także sporo między nami różnic. Niemieckie społeczeństwo jest wielokulturowe. Migranci stanowią ok. 20% populacji, a w większych miastach te proporcje mogą się kształtować jeszcze inaczej. Pod względem wyznaniowym, Niemcy podzieleni są na protestantów i katolików.
Lokalne przepisy prawa
Zanim rzucimy się na głęboką wodę, warto się nieco podszkolić w kwestiach prawnych obowiązujących na miejscu. Przydatne będą informacje na temat prawa pracy, spraw socjalnych, czy tych dotyczących szkolnictwa, o ile wybieramy się za granicę z dziećmi.
Ubezpieczenie
Od 2009r. każda osoba mieszkająca na stałe w Niemczech ma obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Cechą charakterystyczną niemieckiego systemu zdrowotnego jest podział na ustawowe kasy chorych (GKV) i prywatne kasy chorych (PKV). Dostęp do ustawowych kas chorych ma niemal każdy, podczas gdy w prywatnych kasach obowiązują określone warunki.
Praca, mieszkanie
Nie trzeba być fizycznie na miejscu w Niemczech, by móc zacząć się rozglądać czy to za pracą czy za mieszkaniem. W dobie internetu, wiele kwestii można załatwić zdalnie. Ostrzegamy jednak przed wysłaniem zaliczek za mieszkanie, bez uprzedniego otrzymania umowy najmu oraz kluczy. Przed podpisaniem umowy o pracę z nowym pracodawcą warto sprawdzić opinię o nim w internecie.
Konto w banku, operator telefonu
W Niemczech ani nie otworzymy konta w banku, ani nie podpiszemy długotrwałej umowy z operatorem telefonii komórkowej bez meldunku. Ten dokument z adresem otrzymamy oczywiście dopiero po przeprowadzce i znalezieniu mieszkania. Jednak już wcześniej można rozejrzeć się za atrakcyjnymi ofertami na prowadzenie bankowości oraz telefonię.
Warto wiedzieć! ‒ nietypowe niemieckie zwyczaje
Wyróżniliśmy kilka niemieckich zwyczajów, które mogą zdziwić obcokrajowców:
Pukanie w stół zamiast klaskania
Na uczelni, w biurze, czy w jakiejkolwiek innej sytuacji, gdzie należą się owacje, Niemcy pukają w stół. Także jeśli ktoś spóźni się na oficjalnie spotkanie, a nie chce przeszkadzać.
Podawanie swojego nazwiska odbierając telefon
Jeśli dzwoniąc gdziekolwiek w Niemczech, nie przedstawimy się, będzie to uznane za brak kultury. Podobnie przy każdym nowym telefonie ‒ powinniśmy oznajmić rozmówcy, z kim ma do czynienia.
Jest to zwyczaj polegający na tłuczeniu szkła i porcelany przed domem rodzinnym narzeczonej w przededniu ślubu.
Pierwszy dzień szkoły
Najważniejszym dniem dla każdego nowego ucznia w Niemczech jest rozpoczęcie roku. Pierwszoklasista dostaje wówczas tutkę z cukierkami i innymi słodkościami, a czasem także z podstawowymi przyborami szkolnymi. Do tradycji należy również obowiązkowe zdjęcie z rożkiem i tornistrem.
A jeśli chcesz wysyłać pieniądze z Niemiec do Polski, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Zarejestruj się już dziś i transferuj mądrzej!