Strona główna bloga
Finanse osobiste

Mniej znane atrakcje turystyczne w Krakowie

4 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Sukiennice, Bazylika Mariacka, Wawel, ulica Floriańska, Bulwary wiślane czy Kazimierz ‒ z tym wszystkim kojarzymy zwiedzanie w Krakowie. Są to atrakcje, do których w pierwszej kolejności trafia każdy odwiedzający miasto podróżny. Czy gród Kraka jest jeszcze w stanie czymś zaskoczyć? Stworzyliśmy listę miejsc znajdujących się poza głównymi szlakami turystycznymi, ale wartych odwiedzenia. 

Kopiec Kraka i kamieniołom Liban

Na terenie Krakowa usypanych jest pięć kopców: najstarsze są kopce Kraka (Krakusa) i Wandy, młodszy i najbardziej popularny jest kopiec Tadeusza Kościuszki, największy to kopiec Józefa Piłsudskiego, a najmłodszy i najmniejszy to kopiec Jana Pawła II. Z każdego kopca złapiemy świetny widok na miasto, ale na większości z nich spotkamy się pewnie z licznym tłumem. Nieco na uboczu znajduje się kopiec Kraka, usytuowany na historycznym wzgórzu Lasoty w Krakowie. Nieopodal znajduje się nieczynny kamieniołom wapienia, na terenie którego realizowano sceny do filmu Lista Schindlera

Mniej turystyczne parki w Krakowie

Kraków to pięknie położone miasto, charakteryzujące się licznymi terenami zielonymi. Turystom znane są planty, błonia i bulwary, ale Kraków kryje więcej zielonych zakątków. Warto wybrać się do Parku im. Henryka Jordana (stoją tu m.in. 54 popiersia wybitnych Polaków oraz pomnik Niedźwiedzia Wojtka, biorącego udział w bitwie o Monte Cassino), Parku im. Wojciecha Bednarskiego (cechującego się bogatą fauną i florą) czy Parku Decjusza (na terenie Woli Justowskiej, z renesansową Willą Decjusza).  

Krakowskie murale

W Krakowie murale rozsiane są po całym mieście. Chcąc do nich dotrzeć, nie unikniemy przebijania się przez te bardziej zatłoczone części miasta. Jednak odpowiednio planując (np. wyruszając wcześnie rano) wycieczka szlakiem krakowskiego street-artu może być niezmiernie ciekawa. 

  • Podgórze

    Najbardziej znany krakowski mural znajduje się przy ul. Józefińskiej 3 Nosi nazwę „Never follow” i został wykonany przez Blu ‒ włoskiego artystę, którego prace znane są na całym świecie. Kawałek dalej na tej samej ulicy powstał mural-robot, poświęcony twórczości Stanisława Lema. Autorem projektu jest Filip Kuźniarz. Mural to wspólny projekt Fundacji Sztuki Nowej Znaczy Się i Krakowskiego Biura Festiwalowego.
  • Kazimierz

    W tej części Krakowa na każdym kroku spotkamy murale, wlepki, tagi i inne prace z zakresu street-artu. Najwięcej murali znajduje się na ul. Józefa, pl. Bawół czy ul. św. Wawrzyńca.

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema to sensoryczny park edukacyjny, który jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Na terenie ogrodu rozmieszczone są liczne interaktywne ekspozycje przybliżające prawa fizyki. Pisarz Stanisław Lem należy do panteonu sław Krakowa, a jego fantastyczno-naukowa działalność zadecydowała o wyborze pisarza na patrona ogrodu.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Krakowski ogród botaniczny jest najstarszy w Polsce. Został założony w 1783r. Znajduje się w nim ponad 5000 gatunków i odmian drzew i krzewów z całego świat oraz ponad 2000 odmian roślin szklarniowych. Na terenie parku usytuowane jest Collegium Śniadeckiego, gdzie mieści się Instytut Botaniki UJ. Spacer po krętych alejkach ogrodu przyniesie prawdziwe wytchnienia dla zaginionych podróżnych.

Trasa rowerowa wzdłuż Wisły do Tyńca

W mieście rowerowym jakim jest Kraków koniecznie trzeba zaplanować zwiedzanie na dwóch kółkach. Bardzo malownicza trasa wiedzie wzdłuż Wisły aż do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Jeśli zdecydujemy się zjechać nieco ze szlaku, wówczas można zrobić przystanki krajoznawcze np. przy Skałkach Twardowskiego i Zakrzówku, na Uroczysku Kostrze czy przy Forcie „Winnica”.

Rydlówka

Rydlówka to muzeum-dworek na krakowskich Bronowicach, gdzie rozegrała się akcja Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Faktycznie odbyło się tu wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Muzeum to ważny w Małopolsce ośrodek kultury, naznaczony przez związek z młodopolską sztuką, malarstwem, literaturą, dramatem i teatrem. Rydlówka to miejsce, które przeszło do historii literatury i kultury Polski ‒ każdy powinien je znać.

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP