TransferGo
24.01.2022 | 7min
Na pewno każdy z nas zastanawia się nieraz, czy może coś zrobić, by poprawić kondycję naszej planety. W tej kwestii potrzebne są na pewno rozwiązania systemowe, ale warto też zacząć na własną rękę, czyniąc małe kroki w życiu codziennym. Zebraliśmy listę rzeczy, które można zacząć stosować od zaraz, po to by lepiej nam się żyło na Ziemi!
Zacznij recyklingować
Recykling to prosta idea polegająca na odzyskiwaniu surowców wtórnych, ich ponownym przetwarzaniu w celu uzyskania materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub innym. Co możemy poddawać takim właśnie procesom? Odpady komunalne nadające się do przetworzenia można podzielić na 4 podstawowe grupy: papier, plastik, szkło, metale. Dla tych grup produktów gminy w Polsce przygotowują zazwyczaj osobne kontenery. Papier wyrzucamy do niebieskiego pojemnika. Powinny się tam znaleźć: gazety, książki, prospekty, tektura, worki papierowe, papier pakowy, ścinki drukarskie. Na pewno nie powinny tam lądować tzw. tetra paki i artykuły higieniczne. Ponowne wykorzystanie papieru z tzw. makulatury ogranicza eksploatację drewna z lasów, wpływa na oszczędność wody i zmniejszenia zanieczyszczenia. Tworzywa sztuczne, w tym plastik, wrzucamy do żółtego pojemnika. Powinny tam trafić puste butelki plastikowe po napojach (PET) , kosmetykach i środkach czystości, plastikowe opakowania na żywność, folie, kanistry. Zbiórkę szkła prowadzi się za pomocą pojemników do segregacji, w kolorze białym dla szkła bezbarwnego lub zielonym dla szkła kolorowego. Metale są zbierane do pojemników w kolorze szarym. Celem recyklingu i segregacji jest nie dopuszczenie do tego, aby odpady komunalne trafiły na składowiska. Powinny one bowiem być w pierwszej kolejności poddane procesom recyklingu, odzysku lub spalania, co jest korzystniejsze dla środowiska.
Zrezygnuj z plastiku
Żyjemy w erze plastiku? Niestety tak! Plastik jest wszechogarniający! Plastikowe są folie na jedzenie, które kupujemy; plastikowe są rurki podawane w barach; w plastik zapakowane są kosmetyki, z których korzystamy; plastikowe opakowania mają środki czystości, środki higieniczne, wiele materiałów codziennego użytku. Na pewno nie da nam się całkowicie wykluczyć plastiku w życiu codziennym, ale na pewno można spróbować z niego zrezygnować. Do supermarketu warto brać własne woreczki na warzywa i owoce, zamiast pakować je w plastikowe siatki. W barach rezygnujmy z zamawiania napojów z plastikową rurką. Nośmy ze sobą butelkę na wodę i kubek na kawę wielokrotnego użytku, zamiast generować kolejne plastikowe opakowania. Lunch do pracy nośmy we własnym pojemniku. Zamawiając jedzenie na wynos, także możemy się postarać skorzystać z własnego opakowania metalowego lub szklanego. Unikniemy wówczas nadmiernego spożycia plastiku i innych sztucznych materiałów jednorazowego użycia.
Zrezygnuj lub ogranicz konsumpcję mięsa
Rezygnacja z mięsa jako nowe postanowienie noworoczne? Doskonały pomysł! Przemysł mięsny i mleczarski jest odpowiedzialny za zwiększoną emisję gazów cieplarnianych. Hodowla, produkcja, przetwarzanie, pakowanie… każdy etap przygotowania żywności mięsnej i mlecznej wpływa na środowisko. Kiedy możesz, zrezygnuj z mięsa i zamiast tego przejdź na wegetarianizm lub weganizm. Na rynku dostępnych jest aktualnie wiele wysokowartościowych zamienników mięsa, które stanowić będą świetne uzupełnienie diety bezmięsnej. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez mięsa, ogranicz tygodniowe spożycie mięsa do trzech porcji tygodniowo (ok. 350-500 g), zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Jedz lokalnie i sezonowo
Awokado z Chile, winogrona z Kenii, banany z Brazylii ‒ być może brzmi to egzotycznie, smacznie i ciekawie, ale transport tych produktów do Europy po to by znalazły się u nas na talerzu ma niestety niekorzystny bilans dla środowiska. Dlatego warto skupić się na produktach lokalnych, sezonowych i tych pochodzących z ekologicznych upraw. Pomyśl o tym, aby wybrać się na targ w twojej okolicy lub bezpośrednio do rolnika, gdzie zaopatrzysz się w produkty lokalne. W dłuższej perspektywie możesz postarać się o stałą dostawę lokalnych warzyw i owoców prosto do Twojego domu (w formie subskrypcji lub abonamentu). W wielu miastach oferowane są już tego typu rozwiązania.
Świadomie wybieraj środki transportu
Postaw na zielony transport! Poruszając się w mieście, zamiast jechać samochodem, przerzuć się na rower lub środki komunikacji miejskiej. Planując dalsze podróże zastanów się, czy tego typu wyjazd rzeczywiście Ci jest potrzebny. Sprawdź i oblicz ślad węglowy, jaki taka podróż może przynieść. Latanie jest najbardziej szkodliwe dla środowiska. Jedna podróż samolotem na trasie w obrębie Europy zanieczyszcza środowisko bardziej niż codzienna jazda samochodem przez cały rok. Częstsze loty znacznie przyczyniają się do rozwoju efektu cieplarnianego. Spaliny lotnicze są szkodliwe dla środowiska, a hałas startujących i lądujących samolotów negatywnie wpływa na przyrodę, jak i na zdrowie i samopoczucie człowieka. Coraz więcej firm i organizacji świadomie dąży do unikania, redukcji i kompensacji emisji CO2.
Zainwestuj w energię odnawialną
W trosce o naszą planetę, jak i szukając oszczędności mających podreperować budżet domowy, powinniśmy się zastanowić w pierwszej kolejności nad dostawcą energii do naszego mieszkania czy domu. Ekologiczną energię można pozyskiwać ze źródeł odnawialnych. Jeśli budujesz dom, od początku zaplanuj korzystanie z odnawialnych źródeł, aby zmniejszyć negatywnie oddziaływanie na środowisko naturalne, a także aby maksymalnie uniezależnić się od kupowania energii od dostawców zewnętrznych.
Naprawiaj, nie wyrzucaj
Jeśli coś się zepsuło, nie oznacza to, że od razu powinno się znaleźć w koszu. Jeśli sam nie dajesz sobie rady z naprawą, zanieść uszkodzony sprzęt do serwisu, ubranie do krawca, a buty do szewca. W wielu miastach funkcjonują także tzw. kafejki naprawcze, które pomogą przywrócić nam uszkodzoną rzecz do należytego stanu.
Dokonaj przeglądu sprzętu domowego
Przyjrzyj się dokładnie temu, jak wiele energii zużywają w Twoim domu takie sprzęty jak pralka, lodówka, zmywarka, kuchenka i inne. Korzystaj z wbudowanych w nie programów oszczędzających energię. Jeśli zapowiada Ci się w najbliższym czasie wymiana sprzętów AGD czy RTV, postaraj się zamienić je produktami z klasy energetycznej A+++, A++ lub A+.
Wyczyść skrzynkę pocztową
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że przetrzymywanie wiadomości na skrzynce mailowej prowadzi w konsekwencji do dużego zużycia energii. E-maile przetrzymywane są bowiem na serwerach, których obsługa wiąże się z czerpaniem z prądu. Aby wyprodukować tę energię elektryczną, elektrownie na paliwa kopalne spalają paliwa węglowe, takie jak węgiel, ropa czy gaz. Spalając paliwa węglowe, elektrownie emitują duże ilości dwutlenku węgla, co z kolei powoduje zmiany klimatyczne. Miejmy to na uwadze, zastanawiając się, czy rzeczywiście chcemy zatrzymać daną wiadomość na skrzynce czy nie. Warto wyrobić sobie nawyk regularnego przeglądania skrzynki i usuwania niepotrzebnych wiadomości.
Postaw na zero-waste
Zero-waste to próba świadomego podejścia do tematu śmieci, konsekwentne ograniczanie odpadów na każdej płaszczyźnie życia, a także krok w kierunku poprawy kondycji Ziemi. Ruch ten wiąże się z minimalizmem życia i szukaniem rozwiązań, które łączą wszystkie powyższe kroki opisane w naszym artykule.
TransferGo
TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.