Przedszkola w Europie – Szwecja, Niemcy i Wielka Brytania
Dzieciństwo to okres szczególnie intensywnego rozwoju wszelkich sfer osobowości człowieka. Wiele badań psychologicznych wykazało, ze okres przedszkolny odgrywa kluczową rolę w jej kształtowaniu. Dlatego też we wszystkich rozwiniętych krajach kładzie się duży nacisk na edukację przedszkolną. Ja wygląda ona w innych krajach Unii Europejskiej? Przeczytaj, czym charakteryzują się przedszkola w Szwecji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Przedszkola w Szwecji
Tak jak w większości innych krajów, edukacja przedszkolna jest w Szwecji nieobowiązkowa. Do przedszkoli uczęszczają dzieci w wieku od 1 do 5 lat. Każda gmina jest zobowiązana zapewnić opiekę dla wszystkich dzieci, których rodzice pracują lub się uczą.
Od 1 dod 3 roku życia placówki są płatne. W zależności od sytuacji, maluch może przebywać w przedszkolu do 15 lub 30 godzin tygodniowo. Opłata za przedszkole w Szwecji jest uzależniona od dochodu rodziców i liczby ich dzieci. Na drugie i trzecie dziecko przysługują zniżki, a za kolejne nie płaci się w ogóle.
Przedszkola są bezpłatne dla dzieci od 3. roku życia w wymiarze 15 godzin tygodniowo.
W szwedzkich przedszkolach kładzie się nacisk na naukę demokracji, tolerancji i kształtowanie świadomości ekologicznej. Popularne nią przedszkola leśne, promujące szacunek do natury. Poza tym szwedzkie dzieci uczą się liter i cyfr, funkcjonowania w grupie i radzenia sobie z emocjami.
Przedszkola w Niemczech
Warunkim przyjęcia dziecka do niemieckiego przedszkola jest posiadanie tzw. karty przedszkolnej. Trzeba o nią złożyć wniosek uzupełniony niezbędnymi dokumentami. Godziny pobytu dziecka w placówce ustalane są m.in. w oparciu o godziny pracy rodziców czy samotne rodzicielstwo.
Do przedszkola można oddać dziecko, które ukończyło 3 lata (dzieci w wieku 1-3 lat mogą uczęszczać do żłobka). Opłaty za przedszkola są zależne od konkretnego landu – w niektórych trzeba za nie zapłacić, a w niektórych są bezpłatne. Są przedszkola zarówno państwowe, jak i prywatne.
W Niemczech są różne rodzaje przedszkoli. Poza standardowymi istnieją przedszkola leśne, podobnie jak w Szwecji, albo przedszkola Waldorf, w których duży nacisk kładzie się na twórczość i kreatywność.
Co ciekawe, większość, czyli 70% niemieckich placówek utrzymywana jest przez kościoły i organizacje dobroczynne, a tylko 30% podlega samorządom.
Przedszkola w Wielkiej Brytanii
Przedszkola w WIelkiej Brytanii przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Wszystkie brytyjskie przedszkola, i prywatne i państwowe, są płatne. Do wyboru jest kilka typów opieki przedszkolnej:
- poranna lub popołudniowa – dziecko przebywa w przedszkolu kilka godzin
- całodniowa – opcja najpopularniejsza, a zarazem najdroższa, przedszkole czynne jest w godzinach od 8 do 18
- domowe przedszkole – prowadzi je osoba w ramach działalności gospodarczej, może opiekować się jednocześnie 6 dzieci.
Wszystkie przedszkola mają obowiązek kształtowania dzieci w zakresie rozwoju fizycznego, społecznego i emocjonalnego, komunikacji (czytanie, pisanie), rozumienia świata, matematyki oraz rozwoju zdolności artystycznych.
Interesuje cię system edukacji w europejskich krajach? Przeczytaj nasz wpis!