Majówka za granicą
1 maja czyli Święto Pracy jest obchodzone w wielu miejscach na świecie, a w Polsce jest to dzień wolny od pracy. Zaraz po nim Polacy świętują także Święto Konstytucji 3 maja ― święto państwowe i kolejny dzień wolny od pracy. W kraju oznacza to możliwość zorganizowania sobie dłuższego urlopu w tym czasie. Jak wygląda natomiast majówka Polaków za granicą?
Polacy za granicą mogą oczywiście skorzystać z przywileju dodatkowego dnia wolnego od pracy, jeśli mieszkają w kraju, gdzie to międzynarodowe święto jest obchodzone. Wówczas, jeśli nie wypada ono akurat w weekend, również może się okazać, że biorąc jeden czy dwa dni wolnego, mamy już do dyspozycji dłuższym urlopem. Przyjrzyjmy się, jak to jest w krajach, gdzie Polacy najczęściej pracują za granicą.
1 maja w Niemczech
Obchody pierwszomajowe (1er Mai) mają w Niemczech długą tradycję. Oficjalnie status święta państwowego Pierwszy Maja posiada od 1919r. Po zakończeniu II wojny światowej 1 maja pozostał i odegrał ważną rolę, szczególnie w NRD, jako „Międzynarodowy Dzień Walki i Święta Robotników na rzecz Pokoju i Socjalizmu”. Dziś kojarzy się najczęściej z demonstracjami i starciami z policją głównie na Kreuzbergu w Berlinie i w Schanzenviertel, w Hamburgu. W Berlinie 1 maja obchodzony jest hucznie, organizowane są imprezy na ulicach, w klubach i w prywatnych mieszkaniach. Kreuzberg zamienia się wówczas w wielką przestrzeń ze straganami z jedzeniem i piciem, pochodami, demonstracjami i miejscami, gdzie kluby i DJ-e zapewniają dobre wrażenia muzyczne krążącym po dzielnicy uczestnikom tego wyjątkowego wydarzenia. Wiele osób traktuje ten dzień w Berlinie po prostu jako okazję do spędzenia czasu ze znajomymi na świeżym powietrzu. W innych miejscach w Niemczech znana jest także tradycja tzw. „Tanz in den Mai”, czyli tłumacząc z niemieckiego „wejdź tanecznie w maj”. Noc z 30 kwietnia na 1 maja była przez wieki obchodzona jako Noc Walpurgii, kiedy tańcem odstraszano złe duchy, żegnano czas nieurodzaju, a także witano ciepły okres roku. W wielu miejscach w Niemczech 1 maja wznosi się kolorowo zdobione majowe drzewko, wokół którego niegdyś powszechnie wykonywane były tańce ludowe.
1 maja w Wielkiej Brytanii
Pierwszy dzień maja znany jest w Wielkiej Brytanii jako May Day, którego symbolem jest Maypole (drzewko majowe, słup majowy), czyli pozbawiony gałęzi pień drzewa (najczęściej brzozy) wbity w ziemię, przyozdobiony kwiatami i wstążkami, wokół którego dziewczęta wykonują tradycyjny taniec. Innym zwyczajem jest wybór Królowej Maja (May Queen), którą zostaje młoda dziewczyna ubrana w białą suknię symbolizującą zachowanie czystości. Na tradycyjne angielskie świętowanie May Day składa się także Morris dance – taniec ludowy wywodzący się z kultu urodzaju (tzw. moreska) wykonywany przez przebrane grupy kobiet i mężczyzn. W wielu miejscowościach w Anglii obchody May Day nadal rozpoczynają się tradycyjnie 30 kwietnia lub 1 maja dekorowaniem ulic kwiatami i procesjami. Najstarszą imprezą pierwszomajową jest sięgający tradycją XIV wieku ‘Obby ‘Oss Festival w miasteczku Padstow w Kornwalii.
1 maja w Skandynawii
W Skandynawii 1 maja jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia w wielu miejscach Szwecji ruch uliczny jest wyłączony, odbywają się ogromne demonstracje, a ludzie gromadzą się, aby wysłuchać przemówień polityków i innych przedstawicieli władzy. Dzień ten wiąże się także z Nocą Walpurgii (ostatni dzień kwietnia), znaną jako święto wiosny. O zmierzchu rozpalane są ogniska, a ludzie gromadzą się, by wysłuchać przemówień i piosenek witających wiosnę, a w nadzieii także lepszą przyszłość. Obchody związane z tym świętem można zobaczyć m.in. w Borlänge, Karlstad, Uppsala, Sztokholmie, Göteborgu i Lund. W Norwegii z kolei nie jest aż tak hucznie. Dużo ważniejszym majowym świętem jest bowiem 17 maja, kiedy to obchodzone jest święto narodowe, norweski dzień konstytucji. W wielu miastach i wioskach odbywają się specjalne pochody i parady, na ulicach i placach ustawiane są wysokie maszty, na których zawiesza się narodowe flagi. Budynki, balustrady, latarnie, a nawet znaki drogowe ozdabiane są zielonymi gałązkami. Niemal każdy obywatel wywiesza również w oknie lub na swojej posiadłości narodową flagę. W Danii święto pracy obchodzone jest podobnie jak w innych krajach: organizowane są demonstracje, przemówienia, kiermasze. Największa impreza odbywa się w Kopenhadze, w „Fælledparken”. Poza tym 1 maja jest w Danii okazją do spotkań ze znajomymi i rodziną. Organizowane są pikniki, grille i inne wspólne spotkania.
Wydłużony weekend pierwszomajowy
Majówka za granicą jest zatem nieco krótsza niż w Polsce, ale mimo wszystko daje okazję do spotkań. Jeśli masz kontakt z Polakami w okolicy miejsca, w której mieszkasz, zaproś ich na grilla i wspólne biesiadowanie. Na pewno spodoba się również pomysł wycieczki rowerowej czy krajoznawczej w okolicy. Możesz w tym czasie także pomyśleć o wizycie w Polsce lub po prostu, o urlopie. Pogoda w tym czasie za zwyczaj sprzyja do wyjazdów. Zaplanuj krótki city break ze zwiedzaniem wybranego miasta, bądź postaw na wypoczynek w naturze. Taki urlop nie będzie nudny, jeśli zaplanujesz ciekawe aktywności na świeżym powietrzu. Turystyka lokalna, górskie wędrówki czy biwakowanie to okazje do jeszcze lepszej eksploracji terenu. Relaks na świeżym powietrzu i czas wolny od stresu najprawdopodobniej przyczynią się do poprawy Twojego zdrowia psychicznego, czego z pewnością nie powinniśmy zaniedbywać w trudnych czasach.