Jakich języków obcych warto się uczyć?
Znajomość języków obcych to obecnie jedna kluczowych umiejętności na rynku pracy. Jakich języków obcych warto się uczyć? W które z nich zainwestować, by zapewnić sobie lepsze wynagrodzenie i rozwój kariery? Przeczytaj, co na ten temat twierdzi TransferGo.
Jakie języki opcje znają Polacy?
Badania mówią, że 40% Polaków zna przynajmniej jeden język obcy. Drugie tyle niestety nie posługuje się żadnym językiem oprócz polskiego. Znajomość 2 języków obcych deklaruje jedynie 15%.
Polacy władają przeważnie językiem angielski i niemieckim. W dalszej kolejności znajdują się rosyjski, francuski, hiszpański i włoski. To języki najczęściej wymagane na rynku pracy.
Język angielski
Język angielski to od wielu lat niekwestionowany lider wśród języków, których warto się uczyć. Jego znajomość jest traktowana przez większość pracodawców jako standardowa, niezbędna kompetencja. Bez niej często po prostu nie ma szansy na zatrudnienie. Pomijając kwestie zawodowe, językiem angielskim posługuje się większość ludzi inna świecie. Będzie przydatny w niemal każdej podróży, chociażby po to, żeby sprawnie poruszać się po lotniskach.
Język niemiecki
Językiem niemieckim posługuje się zaledwie 1,8% populacji świata, ale dla Europy jest to kluczowy język. Niemcy sami niezbyt chętnie uczą się innych języków, dlatego chcąc robić z nimi interesy, warto nauczyć się mowy Goethego. Jest to też przydatne ze względu na dużą ilość niemieckich inwestycji w Polsce. Niemiecki najczęściej przydaje się w branży finansowej, HR oraz IT, a zapotrzebowanie na pracowników władających tym językiem wciąż będzie rosnąć.
Język hiszpański
Językiem hiszpańskim mówi 5,6% populacji świata. Jest to urzędowy język większość krajów Ameryki Łacińskiej. Z racji bardzo licznej grupy Latynoamerykanów w USA jest bardzo przydatny również tam. Prognozy przewidują, że w 2050 roku w USA będzie więcej ludzi mówiących po hiszpańsku niż po angielsku. Warto dodać, że hiszpański jest językiem stosunkowo łatwym do nauki i szybko można go opanować.
Język francuski
Język francuski, ze względu na czasy kolonialne, jest używany nie tylko we Francji, ale jest też powszechnie stosowany w bardzo wielu krajach Afryki, np. w Maroku, Algierii, Czadzie, Demokratycznej Republice Konga, Gabonie, Gwinei czy na Madagaskarze. W Polsce francuski robi się coraz bardziej popularny, jednak wciąż uczy się go niewiele osób, brakuje też nauczycieli.
Francja jest obecnie drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce, więc język ten przyda się nie tylko za granicą, ale i w kraju. Tym bardziej, że Francuzi w kontaktach biznesowych najchętniej mówią swoim własnym językiem.
Języki azjatyckie – mandaryński i japoński
Mandaryński i japoński to języki przyszłości. Rozwija się współpraca między Wschodem i Zachodem, a wraz z tym rozwojem rośnie znaczenie tych języków. Niestety są to języki bardzo trudne do nauki. Ich struktura jest zupełnie inna niż struktura języków zachodnich. Jednak warto w nie zainwestować i przyłożyć się do nauki. Język mandaryński, używany w Chinach, to najpowszechniej używany język na świecie.
Język japoński jest podobnie trudny, ale jego znajomość daje właściwie gwarancję zatrudnienia i atrakcyjnych zarobków w którejś z licznych japońskich firm technologicznych obecnych na polskim rynku.
Potrzebujesz wskazówek, jak skutecznie uczyć się języków obcych? Przeczytaj ten wpis!