Kamila
27.09.2023 | 4min
Poznajcie historię Marka, który wyjechał do Szwajcarii w 2018 roku. Jak wygląda życie i praca w Szwajcarii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym artykule TransferGo.
Wyjazd z Polski i praca w Szwajcarii
Marek pochodzi z Gdańska. Do Szwajcarii postanowił wyjechać w poszukiwaniu pracy. Na miejscu był jego kolega, który przekonał go do przyjazdu. Szwajcaria słynie bowiem z bardzo wysokich zarobków.
Marek jest zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej, czyli tzw. Temporärbiuro. Swoje pierwsze kroki poczynił właśnie tam. Złożył CV i odbył rozmowę kwalifikacyjną. Jest dekarzem.
Agencja zajmuje się wyszukiwaniem ofert pracy, pozwoleniem na pracę oraz pomaga w znalezieniu mieszkania. Przez pierwsze trzy miesiące agencja zapewnia również ubezpieczenie. Potem trzeba je wykupić we własnym zakresie. Pozwolenie na pracę zazwyczaj dostaje się na rok, a następnie przedłuża na 5 lat.
Warto wspomnieć, że chcąc podjąć pracę w Szwajcarii trzeba posługiwać się językiem niemieckim, ewentualnie francuskim, portugalskim lub włoskim.
Jeśli pracownik przejdzie okres próbny, po trzech miesiącach może zostać zatrudniony na umowę o pracę bezpośrednio z pracodawcą. Marek jednak woli pracować przez agencję, ponieważ może więcej zarobić.
Dekarz musi wyrobić 180 godzin miesięcznie i za to otrzymuje średnio 4600-5000 franków, z kolei przez temporärbiuro jest w stanie zarobić 1000-1500 franków więcej.
Minusem pracy za pośrednictwem agencji jest to, że pracownik nie posiada płatnego urlopu ani żadnych płatnych dni wolnych od pracy. Agencja wypłaca pensję za ilość przepracowanych godzin. Marek pracuje od 6:30 do 16:30 od poniedziałku do piątku. Jest również możliwość pracy w soboty.
Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.gov.pl/web/szwajcaria/praca-i-pobyt
W Szwajcarii każdemu pracownikowi przysługuje przerwa obiadowa pomiędzy 12 a 13. Otrzymują oni także dzienną dietę w wysokości 18 franków, dodatkowo do pensji.
W sytuacji, gdy nie ma pracy np. zimą, jest możliwość przejścia na zasiłek. Wynosi on 80% średniej pensji z ostatnich trzech miesięcy. Warunkiem jest przepracowanie całego roku.
Życie w Szwajcarii i plany na przyszłość
Markowi bardzo dobrze mieszka się w Szwajcarii. Podoba mu się przede wszystkim kultura pracy, która zasadniczo różni się od tej w Polsce. Jest zupełnie inny „klimat”, pracuje się swoim tempem, nikt nikogo nie goni do pracy, każdy wie co ma robić. Decyzyjność jest przeniesiona na pracownika, przez co też nie są tworzone niepotrzebne wakaty. Oczywiście bardzo dużym plusem są także wysokie zarobki. Mimo wszystko Marek chce zostać w Szwajcarii jeszcze dwa lata i wrócić do Polski. Tęskni za domem. Myśli o otwarciu własnego biznesu.
Markowi najbardziej brakuje polskiego jedzenia, zwłaszcza zup i prawdziwej polskiej kiełbasy. Stara się gotować obiady, ale to nie to samo co w Polsce.
Jeśli chodzi o większe zakupy to robi je w Austrii, ponieważ mieszka przy samej granicy, a jest tam zdecydowanie taniej. Szwajcaria jest bardzo droga, np. podstawowy produkt jakim jest chleb kosztuje 3-4 franki.
Mieszkanie Marek wynajmuje wraz z kolegą. Są to dwa pokoje, za które płacą 900 franków, łącznie z opłatami. Właściciel przeważnie pobiera kaucję w wysokości 3 miesięcznego czynszu.
Do minusów życia w Szwajcarii wg Marka na pewno można zaliczyć ograniczenie prędkości podczas jazdy samochodem. Jest ono bowiem traktowane jako przestępstwo i można trafić za to do więzienia. Na autostradzie jest ograniczenie do 120km/h.
Czas wolny Marek spędza wspinając się po skałach. W weekendy spotyka się ze znajomymi. Mieszka nad jeziorem Bodeńskim, gdzie często odbywają się różnego rodzaju koncerty czy imprezy plenerowe.
Jeśli chodzi o politykę socjalną w Szwajcarii to Marek otrzymuje zasiłek na dzieci tzw. kindergeld. W zależności od kantonu wynosi on od 200 do 300 franków. Od tej kwoty odliczone zostaje 500+ pobierane w Polsce.
Szwajcaria mocno wyróżnia się na mapie Europy. Jednak, żeby się przekonać jak naprawdę się tutaj żyje trzeba doświadczyć tego na własnej skórze.
Jeśli chcesz poznać historię Magdy, która wyemigrowała do UK przeczytaj: https://www.transfergo.pl/historia-magdy-ktora-opuscila-polske-13-lat-temu