Strona główna bloga
Życie za granicą
Praca za granicą

Praca za granicą

5 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Zastanawiasz się, czy zacząć pracę za granicą? Z czym się wiąże emigracja zarobkowa? Jak zacząć i jak się na to przygotować? Sprawdź najnowsze porady TransferGo!

Przyczyny emigracji zarobkowej z Polski

Polacy mają długą historię migracji. Zaczęły się one już w pierwszej połowie XIX w., ale miały one wtedy podłoże głównie polityczne. W II połowie XIX wieku zaczęły się migracje zarobkowe głównie do Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady. W XX w. zaczęło się dużo migracji ekonomicznych, największe fale migracyjne przeszły w latach 80-tych, 90-tych, a następnie po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., kiedy to otworzyły się dla Polaków rynki zagraniczne.

Największą motywacją są oczywiście wyższe zarobki za granicą. Czasami motywacja wynika z lepszego standardu życia za granicą lub ze względów politycznych. Popularne są wciąż wyjazdy krótkoterminowe, sezonowe, np. trzy- czy cztero- miesięczne, w okresie wakacyjnym. Niektórzy decydują się jedynie na rok za granicą, po czym planują powrót do kraju. Wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy zarobkowej komplikuje się, jeśli wyjeżdżamy z rodziną. Wówczas należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak zatrudnienie i ubezpieczenie partnera, edukacja dzieci za granicą, a także mniejsze kwestie jak np. posiadanie samochodu w innym kraju, dostosowanie go do lokalnych wymogów, co wiąże się nieraz z koniecznością wyrobienia dodatkowych dokumentów. Warto pamiętać, że każdy kraj ma swoje osobne regulacje prawne, które dotyczą np. przepisów ruchu drogowego — przykładowo w UK odbywa się ruch lewostronny.

Migrację zarobkową najczęściej rozważają osoby najmłodsze, pomiędzy 18 a 24 rokiem życia (około 40 proc.). Na drugim miejscu jest grupa wiekowa między 25 a 34 rokiem życia (32 proc.). Jeśli wyjeżdżamy za granicę, a w kraju zostają starsi rodzice, trzeba zatroszczyć się o opiekę dla nich. TransferGo przygotował poradnik, o tym, jak zająć się starzejącymi rodzicami na odległość.

Kierunki emigracji zarobkowej z Polski

Polacy wciąż chętnie migrują. Najbardziej preferowanym kierunkiem migracji są wciąż Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Irlandia oraz kraje skandynawskie. Tendencja ta stopniowo się zmienia. Wiele osób z Polski jest zdezorientowanych sytuacją związaną z Brexitem i coraz częściej wybiera inne kierunki migracji. Przyciąga na pewno fakt, że w powyższej grupie tych krajów jest stosunkowa niska stopa bezrobocia, łatwo znaleźć pracę, po przepracowaniu odpowiedniego czasu przysługują również przywileje socjalne.

Praca za granicą: wynagrodzenie

Najwyższe zarobki oferują kraje takie jak Szwajcaria, Lichtenstein, Dania, Islandia, Norwegia. Dobrze zarobić można również w Stanach Zjednoczonych. Widać zatem rozbieżność między kierunkami migracji, a krajami, w których można najlepiej zarobić. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przy wyborze kierunku migracji, bierze się dużo różnych czynników pod uwagę. Na pewno czynnikiem są również koszty utrzymania w danym kraju, a te w krajach z listy powyżej są również najwyższe. Dobry standard życia, przy niewielkich kosztach utrzymania, bliskość do Polski, język oraz ewentualnie również obecność innych Polaków — to punkty, które rozważa się na pewno oprócz samego wynagrodzenia.

Praca za granicą: porady

Są i tacy, którzy decydują się na pracę za granicą, ponieważ chcą jednocześnie podróżować i zwiedzać świat. Niezależnie od tego, jaki jest powód wyjazdu zarobkowego z kraju, trzeba się na ten krok odpowiednio przygotować. Oczywiście należy się na początku zastanowić, gdzie najłatwiej będzie zacząć. Miejscem tym może się okazać kraj, którego język urzędowy już znamy. Szukanie pracy w obcym kraju, bez znajomości języka, może okazać się bardzo trudne, z znalezienie czegoś wręcz nierealne.Wszystko jednak zależy od stopnia kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, charakteru pracy. Jest wiele prac, w których język właściwie nie jest nam potrzebny. Jednak i tak nawet załatwienie podstawowych rzeczy w urzędzie wymaga przynajmniej minimalnej znajomości języka.

Szukając pracy za granicą, najlepiej zacząć od grona znajomych, jeśli takich mamy już na miejscu. Praca przez polecenie może okazać się najłatwiejszym sposobem na pierwsze zatrudnienie. Poza tym warto przeglądać lokalne serwisy internetowe i portale ogłoszeniowe z ofertami pracy. Można też zaglądać na strony agencji zajmujących się pośrednictwem pracy lub na stronę urzędu pracy w mieście, do którego się wybieramy. Warto mieć już gotowe CV w języku kraju, w którym chcemy podjąć pracę. Do tego dobrze jest przygotować się językowo i merytorycznie na rozmowę kwalifikacyjną w innym języku.

Trzeba pamiętać, że oprócz pracy, będziemy potrzebować również mieszkania lub pokoju. Z tym mogą wiązać się dodatkowe koszty jak np. kaucja za wynajem. Podjęcie pracy za granicą wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami. Dobrym pomysłem jest mieć już jakieś środki odłożone na ten cel na koncie. W najgorszym wypadku pomóc może szybki przelew od rodziny.

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP