Kursy walut 2022 – jak z tym poradzić
Chyba niczyjej uwadze nie umknęły ostatnie zawirowania na giełdach walutowych. Dolar i euro są drogie jak nigdy dotychczas, złotówka zalicza poważny spadek. TransferGo wyjaśnia dlaczego dzieje się tak właśnie teraz i czego może spodziewać się w najbliższej przyszłości?
Wzrost kursu dolara do złotego
Niestabilna sytuacja europejskiej gospodarki, w tym również problem z dostępnością surowców energetycznych i ich ceny, spowodowała spore zmiany na rynkach walutowych. Na to dodatkowo nakłada się kryzys wywołany wojną w Ukrainie. Dolar niezwykle się umocnił w stosunku do walut europejskich. Odbija się to oczywiście na kursie złotówki do dolara.
Od czego zaczęły się zmiany na rynkach walutowych?
Zaczęło się w czerwcu od franka szwajcarskiego. Szwajcarski bank centralny podniósł stopy procentowe w obawie przed rosnącą inflacją. Podwyżka stóp procentowych co do zasady umacnia walutę, która staje się bardziej atrakcyjna dla inwestorów. Co za tym idzie, zwiększa się popyt na nią i jej cena rośnie.
Ta zmiana w Szwajcarii zwiększyła obawy na innych rynkach. A w obliczu kryzysu najlepiej jest inwestować w najmocniejsze waluty – franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego. Tak więc wzrósł popyt na obie te waluty.
Dlaczego kurs złotego słabnie?
W momentach spadków euro do dolara traci też złotówka. Złoty w stosunku do amerykańskiej waluty zanotował ostatnio największy spadek w historii. Inwestorzy mało entuzjastycznie podchodzą do naszego rynku między innymi przez mniejsze niż oczekiwane podwyżki stóp procentowych – niższe stopy oznaczają niższe zwroty z inwestycji w naszą walutę, a tym samym spadek jej wartości i popytu na nią.
Znaczenie dla stabilności waluty ma też sytuacja polityczną w kraju. Rynki finansowe lubią stabilność. Wyraża się ona w dużym poziomie wydatków konsumentów, niskim bezrobociu, rosnącym PKB. Gdy pojawiają się niepokoje polityczne, te czynniki bledną.
Jak sobie radzić ze zmiennymi kursami walut?
- Rozważ oszczędzanie nie tylko w złotówkach, ale i w obcych walutach. Najbardziej stabilne są dolar amerykański, euro, frank szwajcarski i korona norweska.
- Jeśli chcesz wymienić większą kwotę pieniędzy na obcą walutę, nie wymieniaj jej całej na raz, tylko rozłóż to na kilka tygodni. Przy dużych wahaniach walut pozwoli to uśrednić kurs, po jakim dokonasz wymiany.
- W związku ze wzrostem kursu dolara wzrósł też kurs tzw. walut “wakacyjnych”. Żeby oszczędzić jadąc na zagraniczne wakacje, sprawdź jakie prowizje pobiera Twój bank przy transakcjach kartą lub wybieraniu obcej waluty z bankomatu. Poszukaj bardziej korzystnych rozwiązań jak np. kantor internetowy.
- Zapoznaj się z regułami efektywnego oszczędzania na naszym poprzednim wpisie do blogu TransferGo
Jak długo ta sytuacja potrwa?
To zależy ode wielu zmiennych czynników i ciężko jest tu podać konkretną odpowiedź. Ale na rynkach finansowych zawsze w końcu przychodzi moment stabilizacji, okres wahań są zazwyczaj krótkoterminowe. Kursy walut ustawią się na pewnym poziomie. Istnieje szansa, że pesymizm na rynkach europejskich jest już tak duży, że niebawem nadejdzie zwrot i sytuacja się ustabilizuje.