Jak świętuje się pierwszy dzień wiosny na świecie
Strona główna bloga
Życie za granicą

Jak świętuje się pierwszy dzień wiosny na świecie

4 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

21. marca wypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. To symbol nowego początku i odradzania się życia, dlatego święto to jest obchodzone w wielu krajach. Jak świętuje się pierwszy dzień wiosny na świecie? Jakie tradycje i obrzędy się z tym wiążą? Przeczytaj wpis TransferGo.

Jak świętuje się pierwszy dzień wiosny na świecie – Bułgaria

W kulturze bułgarskiej o nadejście pierwszego dnia wiosny zaczyna się dbać już 1. marca. W legendach istnieje postać złośliwej staruszki, Baby Marty, która na wszelkie sposoby stara się opóźnić odejście zimy i nadejście ciepłych dni. By temu zapobiec, Bułgarzy przygotowują gałganki w biało-czerwonym kolorze, tak zwane martenice. Martenice mogą mieć różne kształty: mogą to być laleczki, pomponiki lub wstążeczki. Ludzie obdarowują się nimi, by zadowolić Babę Martę i przekonać ją, być nie opóźniała odejścia zimy. Gałgankami dekoruje się też drzewa i domy.

Jak świętuje się pierwszy dzień wiosny na świecie – Meksyk

W pierwszy dzień wiosny Meksykanie gromadzą się wokół ruin prekolumbijskich świątyń. Rdzenni mieszkańcy Meksyku –  Aztekowie, Olmecy, Toltecy, Mistekowie – starannie wybierali miejsca ich budowy, kierując się swoją wiedzą astronomiczną. Wedle ich wierzeń są to miejsca o wyjątkowej energii, która pozwala nawiązać więź z kosmosem i innymi istotami. Ludzie odwiedzający te miejsca kultu ubierają się tradycyjnie w białe szaty i na obchody wiosennego przesilenia przybywają tłumnie – świątynie co roku odwiedza w tym dniu około miliona osób.

Pierwszy dzień wiosny w Indiach

Święto wiosny w Indiach nosi nazwę Holi (albo Festiwalu Kolorów). Obchodzone jest dzień po marcowej pełni księżyca i zwiastuje koniec zimy i nadejście czasu obfitości. Przed rozpoczęciem Holi rozpalany jest ogień (holik), symbolizujący zwycięstwo dobra nad złem i upamiętniający mityczną postać spaloną przez króla demonów. Zgromadzenie tańczą wokół niego i śpiewają. Następnego dnia rano zaczyna się Holi. Uczestnicy obsypują się kolorowymi proszkami (zrobionymi między innymi z płatków kwiatów, suszonych owoców lub syntetycznych zamienników) i oblewają wodą. Na ulicach są tłumy, panuje radość i rozbrzmiewa muzyka.

Pierwszy dzień wiosny w Hiszpanii

W Hiszpanii nadejście wiosny świętuje się podczas Święta Ognia – Las Fallas, które najhuczniej obchodzone jest w Walencji. Korzenie tego święta sięgają XVI wieku, gdy cieśle sprzątali swoje warsztaty. Przed wiosną wyrzucali na ulice zbędne drewno. Czas ten zbiegał się ze świętem św. Józefa (patrona Hiszpanii), więc z wyrzuconego drewna zaczęto palić ogniska na jego cześć. Drewniane konstrukcje z czasem zaczęły przybierać niezwykle widowiskowe formy. Budowane są wielkie, kilkumetrowe kukły i budowle. Ostatniego dnia świętowania wszystkie te konstrukcje zostają podpalone, co tworzy niesamowity widok.

Święto wiosny w Japonii

W Japonii pierwszy dzień wiosny nazwy się Hanami. Wyznacza go zakwitnięcie kwiatów na sakurach, czyli wiśniowych drzewkach. W zależności od pogody może to nastąpić w różnym czasie, ale zazwyczaj ma miejsce na przełomie marca i kwietnia. Japońska Agencja Meteorologiczna co roku informuje, jakie są prognozy związane z tym czasem. Kwitnące wiśnie to niezwykle spektakularny widok. Rytuał Hanami polega na podziwianiu kwiatów. Japończycy spędzają wtedy czas na świeżym powietrzu, gdzie odbywają się różnego rodzaju koncerty. Przygotowywane są świąteczne potrawy, na przykład ryżowe kulki (dango).

Święto wiosny w Iranie

Irańskie święto wiosny, czyli Nouruz, obchodzone jest też w Uzbekistanie, Kirgistanie, Afganistanie, północnym Iraku, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Kazachstanie, części Turcji oraz na północnym Kaukazie. Przypada ono na 21 marca. Domy dekorowane są wtedy kwiatami i zielonymi liśćmi. Na stole stawia się wykiełkowaną w misce rzeżuchę lub inną zieleninę, jajka (czy czegoś Wam to nie przypomina?) oraz często również złotą rybkę. Wiele osób. spędza Nouruz piknikując i biwakując na łonie natury z całymi rodzinami. 

Już wiesz, jak obchodzi się pierwszy dzień wiosny na świecie. Interesują Cię obchody innych świąt? Przeczytaj, jakie są bożonarodzeniowe zwyczaje w innych krajach.

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP