Bank Holidays po angielsku
Bank Holidays, to jedna z najprzyjemniejszych angielskich tradycji: dni wolne od pracy, przypadające głównie na ciepłe miesiące roku. Bank Holidays są ustanawiane przez proklamację królewską i oznaczają wolne dla wielu pracowników państwowych, a w zależności od decyzji pracodawcy, także dla tych zatrudnionych w prywatnych firmach. Urzędy i szkoły są wtedy zamknięte.
W tym roku Bank Holidays w Anglii i Walii przypadają na 2. stycznia, 14. i 17. kwietnia, 1 i 29 maja, 28 sierpnia oraz 25 i 26 grudnia., dlatego już wkrótce będziemy mogli cieszyć się kilkoma z nich.
W przeciwieństwie do polskich dni ustawowo wolnych od pracy, które są w jasny sposób poświęcone obchodom ważnych państwowych rocznic lub świąt kościelnych, Bank Holidays to dla Anglików często po prostu dodatkowe dni wolne, które mogą spędzić z rodziną lub przyjaciółmi. Przedstawiamy angielskie sposoby na spędzenie nadchodzących Bank Holidays.
Szybki wyjazd nad morze
Wielka Brytania jest wyspą, więc każdemu jej mieszkańcowi stosunkowo łatwo dostać się nad morze. Nie daj się zwieść długim angielskim ulewom – w cieplejsze dni można spróbować kąpieli morskich, a nadmorskie słońce może Cię nawet przyprawić o oparzenia. Wyjazd nad morze to świetna okazja do spróbowania sportów wodnych: surfingu w Walii, czy żeglowania na południowym wybrzeżu Anglii, np. w Southampton.
Jeżeli pogoda nie dopisze, ciągle jeszcze pozostają malownicze widoki. Wybrzeża Anglii oferują wiele miejsc zachwycających pięknem natury i architekturą nadmorskich miejscowości. Szczególnie warte polecenia są plaże Kornwalii, miasta takie jak Brighton i Bournemouth, czy skały Durdle Door w Dorset.
Słońce last minute
Żeby mieć pewność słonecznej pogody, można oczywiście pojechać na południe. Anglicy uwielbiają wyjazdy do cieplejszych krajów, dlatego weekend na plaży za granicą to chętnie wybierany sposób na spędzenie Bank Holiday weekend.
Dzięki świetnym połączeniom z angielskich (nie tylko londyńskich) lotnisk, szybko i tanio można dostać się do Hiszpanii, Włoch, czy Portugalii. Relaksować się w słońcu i łapać opaleniznę można leżąc na plaży, kosztując lokalnego jedzenia i win lub zwiedzając piękne miasta Europy południowej.
Festiwale
Brytyjskie festiwale zapewniają różnorodne wrażenia: muzyka, taniec, sztuki wizualne, teatr, pokazy cyrkowe, warsztaty i dyskusje. Wiele angielskich festiwali jest organizowanych właśnie w weekendy zawierające Bank Holiday. Jedne z największych, bliźniacze Reading i Leeds odbywają się 25-28 sierpnia i w 2016 zgromadziły współnie około 150 000 osób. W poprzednich latach ich sceny gościły zespoły takie jak Arctic Monkeys, Metallica, Mumford & Sons, czy Red Hot Chilli Peppers, w tym roku zagrają tam m.in. Muse, Korn i Kasabian.
W ten sam weekend w Clapham Common w Londynie odbywa się festiwal South West Four z czterema scenami muzyki house, techno, minimal oraz trance i electronica, a w Northamptonshire festiwal Shambala oferuje połączenie występów artystycznych z animacją publiczności, czyli m.in. pokazami teatralnymi z udziałem widzów, warsztatami i corocznym flashmobem.
W Bank Holidays w kwietniu można wybrać się na przykład na Bristol Swing Festival, połączenie swingu i sztuk cyrkowych.
Wypad na (inne) miasto
Muzea i galerie pełne dzieł sztuki z całego świata, modne butiki, zestawienie zabytkowej i nowoczesnej architektury, koncerty, teatry, kluby czy lokalne puby, wszystko to można znaleźć w Angielskich miastach.
Bank Holiday to świetny moment, żeby odwiedzić najbliższą metropolię albo poznać nieodkryte mniejsze miejscowości. Do wyboru są miasta tak zróżnicowane jak malownicze Oxford, Cambridge, czy Bath i post-industrialne Manchaster, York, czy Leeds. W Canterbury można zwiedzić XI wieczną katedrę, a w Bristolu, z którego pochodzi Banksy, zobaczyć jego sztukę na lokalnych ulicach. Warto więc na weekend zostawić swoje angielskie miasto i poznać Anglię z nowej strony.
Weekend na wsi
Angielska wieś to nie tylko pola, sady i pasące się zwierzęta. To także świetne miejsce na wspinaczkę górską (na przykład w The Peak District), lub jazdę konną. Początkujący mogą spróbować swoich sił pod okiem instruktora, a doświadczeni mają okazję podziwiać widoki z wyjątkowej perspektywy. Blisko natury można poczuć się także podczas długiego spaceru, przejażdżki rowerowej, łowienia ryb, czy wyjazdu pod namiot.
Dla zainteresowanych historią bardziej niż przyrodą, atrakcją mogą być angielskie rezydencje tzw. country houses. Wybudowane dla arystokracji i bogaczy, często pełnią funkcję muzeów i są otwarte dla zwiedzających. Country houses są rozsiane po całym kraju, więc łatwo znaleźć jakiś w swojej okolicy. Uzupełnieniem angielskiej wsi są targi z miejscowym jedzeniem, a także lokalnej produkcji ale i cream tea (herbata i ciastka scones z kremem i dżemem) dostępne w miejscowych pubach.
BBQ i piwo w ogródku
Ten prosty sposób na spędzanie wolnego czasu łączy polską i angielską tradycję. Łatwy, tani i wygodny relaks ze znajomymi i rodziną, bez ruszania się z domu. Menu angielskiego bbq to burgery, kiełbaski, skrzydełka i grillowane warzywa, a czasami też kebab i steki. W sezonie grillowym supermarkety wypuszczają specjalne linie produktów na bbq: mięsa są już pokrojone i przyprawione. Wegetarianie mogą łatwo znaleźć bezmięsne odpowiedniki kiełbas, czy burgerów.
W Anglii popularne są też jednorazowe zestawy bbq – aluminiowe tacki z węglem i kratką na jedzenie. Małe i bardzo lekkie ułatwią organizację przyjęcia jako dodatkowy ruszt lub pozwolą na bbq poza domem. Warto jednak pamiętać, że nie mogą być używane w pomieszczeniach, bo grozi to zatruciem tlenkiem węgla. Najczęściej wybieranym napojem na angielskim bbq jest oczywiście piwo, które skutecznie gasi pragnienie w ciepłe dni, uzupełnia smak grillowanych potraw i sprzyja atmosferze relaksu w Bank Holiday.
Imprezy lokalne
Podczas Bank Holidays organizowanych jest wiele imprez lokalnych. Od targów, przez koncerty, małe festiwale, wycieczki z przewodnikiem, po maratony i lekcje malowania, w każdym hrabstwie są regionalne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. To świetna okazja, żeby poznać lepiej swoje miasto, nawiązać nowe znajomości z sąsiadami, spróbować nowych rzeczy, a czasem podzielić się swoim talentem. Informacje o lokalnych imprezach organizowanych w Bank Holidays można znaleźć na stronach urzędów miejskich.