TransferGo
24.10.2017 | 6min
Już niedługo przypada 31 października. W niektórych regionach świata to tylko kolejny dzień, a w innych to dzień świętowania i upamiętniania zmarłych. W ramach obchodów tego wyjątkowego święta, zobaczmy, jakie szczególne tradycje są z nim związane w różnych częściach świata:
USA
Na początku w USA Halloween to była stosunkowo prosta wieczorna zabawa dla dzieci, które przebierały się i chodziły od drzwi do drzwi, prosząc o słodycze, a obecnie to już wielka impreza.
Współcześni Amerykanie dekorują swoje domy ozdobami o tematyce związanej z duchami, strachem i nadprzyrodzonymi zjawiskami, sklepy są pełne Halloweenowych ozdób, opuszczone magazyny, młyny i rzeźnie zamieniają się w „nawiedzone domy”, a sklepy z kostiumami na Halloween powstają jak grzyby po deszczu. Krajowa Federacja Handlu Detalicznego w USA przewiduje, że wydatki w USA związane z Halloween wyniosą w tym roku 9,1 mld dol. — nowy rekord!
Litwa
Nie wszyscy na Litwie lubią hałas i zabawy związane z wigilią Wszystkich Świętych.
Młodzi ludzie lubią przebierać się za ulubione postaci z filmów, książek czy programów telewizyjnych, a właściciele sklepów cieszą się z możliwości zwiększenia obrotów i zysków. Ten trend to stosunkowo nowy sposób obchodzenia Święta Zmarłych na Litwie, który zastępuje tradycję odwiedzania cmentarzy i palenia świec, aby okazać szacunek dla zmarłych przyjaciół i bliskich.
Starsi Litwini nie wydają się być fanami obecnego trendu. Ta grupa woli tradycyjne skupienie i spokój związane z wigilią Wszystkich Świętych, dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym.
Meksyk
W Meksyku obchody dwudniowego Dnia Zmarłych rozpoczynają się 31 października o północy. Zgodnie z legendą o północy 31 października otwierają się bramy niebios i 1 listopada na 24 godziny dusze zmarłych dzieci jednoczą się ze swoimi rodzinami, a dusze dorosłych schodzą na ziemię 2 listopada.
W domach pełnych owoców, wody, gorącej czekolady i specjalnego chleba stawia się ołtarzyki. Rodziny kładą duszom dzieci cukierki i zabawki, a dla dusz dorosłych stawiają kieliszki z meskalem i papierosy.
Rumunia
Prawosławne i katolickie kościoły w Rumuni nie popierają obchodzenia Święta Zmarłych w amerykańskim stylu, ale zachęcają członków Kościoła do udziału 1 listopada w specjalnych obrzędach religijnych zwanych „Dniem Zmarłych”. Wiele grup religijnych i nacjonalistycznych wzywa do zakazania niektórych obchodów Halloween, w tym noszenia kostiumów i dekorowania szkół.
Zabawy Halloweenowe są bardzo popularne w barach i klubach. Transylwania, „dom” Drakuli, jest popularna wśród turystów w okresie Halloween i jest mocno promowana przez rumuńskie agencje turystyczne. Jedna z największych imprez Halloweenowych ma miejsce w Sighișoara, cytadeli będącej rzekomo miejscem narodzin Wlada Palownika, który zdaniem wielu stanowił inspirację dla postaci Drakuli.
Wielka Brytania
Większość historyków wskazuje na starożytne celtyckie święto Samhain, Celtycki Sylwester, jako na źródło święta Halloween. Tak naprawdę Wielka Brytania jest kolebką wielu współczesnych tradycji związanych z tym świętem.
Pierwsze pisemne wzmianki dotyczące „Halloween” pochodzą z XVI wieku i z wierszy z XVIII wieku, które opisują takie tradycje jak robienie psikusów i przebieranie się w różne stroje.
Angielskie dzieci rzeźbiły z dużych buraków „stworki”, które nosiły ze sobą na ulicy, pukając do drzwi i prosząc o pieniądze. Ponoć tradycja „cukierek albo psikus” jest związana z pieczeniem zadusznych placuszków (tzw. soul cake) w dzień Wszystkich Świętych. Podczas jedzenia placków zapadała cisza i zapalano świece, aby dusze zmarłych mogły z powrotem trafić na Ziemię i odwiedzić swoje ziemskie domy.
Obecnie w Wielkiej Brytanii częściej obchodzi się Halloween w bardziej amerykańskim stylu z balami przebierańców, dziećmi chodzącymi od drzwi do drzwi proszącymi o słodycze i z hucznymi imprezami w barach i klubach.
Największy festiwal Halloween w Wielkiej Brytanii, a być może nawet w Europie, odbywa się w Londonderry. Festiwal Banks of the Foyle oferuje interaktywne nawiedzone domy, wielkie parady i wiele innych uroczystości.
Polska
Od upadku komunizmu w 1989 roku obchody Halloween w amerykańskim stylu zyskują coraz większą popularność wśród młodych ludzi w Polsce.
Polacy dodatkowo tradycyjnie obchodzą Święto Zmarłych podczas dwóch pierwszych dni listopada. Obchody w dniu 1 listopada obejmują odwiedziny na grobach zmarłych członków rodziny i często kładzione są kwiaty, zapalane są świece i odprawiane modlitwy za członków rodziny, którzy odeszli z tego świata. 2 listopada odprawiana jest msza żałobna za dusze zmarłych.
Niemcy
Także w Niemczech obchody Halloween to stosunkowo nowa tradycja. Chociaż tradycja „cukierek albo psikus” była praktykowana na niewielkich terenach w czasie zimnej wojny, jednak rozpowszechniła się ona dopiero w latach 90. ubiegłego wieku.
Halloween obchodzą dzieci, które chodzą po domach prosząc o cukierki, i dorośli, którzy chodzą na imprezy dla przebierańców w klubach lub domach. Ogółem Niemcy wydają około 200 mln euro na obchody i produkty związane z Halloween.
Szwajcaria
Halloween cieszy się coraz większą popularnością w większości krajów europejskich, w których takie obchody są stosunkowo nowe. Szwajcaria stanowi wyjątek od tej zasady. Tradycje Halloween zaczęły tam zyskiwać na popularności około 1999 roku, ale ich popularność już spada. Najczęściej Halloween świętują młodzi dorośli ludzie, zazwyczaj organizując imprezy.
Oprócz artykułów, które mają pomóc czytelnikom zaoszczędzić czas i pieniądze podczas wyjazdów za granicę, Blog TransferGo publikuje również artykuły rozrywkowe i pomagają zaplanować wolny czas. Ten artykuł dotyczący Halloween to najnowszy wpis w tej kategorii, a więcej podobnych artykułów pojawi się już wkrótce.
TransferGo
TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.