Dobra strona internetowa staje się wizytówką firmy jak i platformą do komunikacji z potencjalnymi klientami. Warto poświęcić czas żeby ją dopracować. Jeśli nie posiadasz budżetu żeby zamówić stronę w agencji internetowej, możesz własnymi siłami stworzyć ją od zera. Pomogą odpowiednie narzędzia i kilka wskazówek zebranych przez nas w tym artykule.
Strona internetowa dla małej firmy – jak stworzyć?
OKREŚL CEL
Przed stworzeniem strony internetowej należy sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jest ona nam potrzebna: czy chcemy zaprezentować oferowane usługi lub produkty, czy chcemy zamieścić portfolio, czy chcemy coś sprzedawać itd. Zdefiniowanie celu dla siebie ułatwi późniejszą komunikację z klientami.
ZORGANIZOWANA STRUKTURA
Zanim przystąpimy do projektowania strony, warto się zastanowić jakie treści powinny się na niej znaleźć. Niezależnie od charakteru prowadzonej działalności, na stronie internetowej powinny pojawić się pewne podstawowe sekcje takie jak opis działalności, czy formularz kontaktowy. Dobrze jeśli zaprezentujemy je w osobnych zakładkach lub paragrafach na stronie. Czytelna i zorganizowana struktura strony to podstawa sukcesu dalszych kroków.
CZYTELNA NAWIGACJA
Aby ułatwić czytelnikowi lub potencjalnemu klientowi odnalezienie ważnych informacji na stronie, należy stworzyć jasną, intuicyjną nawigację. Kontakt, informacje o działalności, regulamin i wtyczki społecznościowe powinny znaleźć się u góry lub na dole strony. Ważne by nie ukrywać informacji na stronie i starać się unikać sytuacji, w której użytkownik musi zbyt dużo “przeklikiwać” by dotrzeć do pewnych treści.
FORMULARZ KONTAKTOWY
Najważniejsza rzecz, której nie można pominąć na stronie to formularz kontaktowy. Może być zamieszczony w formie osobnego pola, do którego odwiedzający stronę może wpisać wiadomość. Innym rozwiązaniem jest zamieszczenie e-maila w osobnej zakładce o nazwie “Kontakt”. Dodatkowe informacje, jeśli uznasz, że są potrzebne, to także numer telefonu kontaktowego oraz adres siedziby firmy.
POPRAWNA FUNKCJONALNOŚĆ
Zanim zaczniesz dzielić się adresem firmy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, sprawdź czy strona poprawnie działa. Należy przetestować formularze kontaktowe, poprawne funkcjonowanie przycisków i ich nazw, a także warto sprawdzić czy treści na stronie nie zawierają błędów językowych i formalnych (np. błędny adres). Zwróć uwagę czy strona jest responsywna, to znaczy czy wyświetlane treści dopasowują się do wielkości urządzeń mobilnych.
E-MAIL PODPIĘTY POD DOMENĘ
Wiele firm hostingowych oprócz samej domeny oferuje dodatkowy adres e-mail zintegrowany z domeną. Skrzynki popularnych dostawców być może sprawdzają się do prywatnych spraw, ale na poziomie biznesowym, nie są wystarczająco profesjonalne. Stworzenie poczty mailowej na własnej domenie zajmuje tylko kilka chwil i nie jest skomplikowane, jednak wiąże się zazwyczaj z dodatkowymi opłatami.
Popularne kreatory do tworzenia stron internetowych:
WORDPRESS
Choć WordPress pierwotnie został stworzony jako system zarządzania treścią do obsługi blogów, dziś oferuje on znacznie więcej. Na platformie znajdziemy motywy do tworzenia stron biznesowych oraz e-sklepów. Dużym ułatwieniem jest dodatek Elementor, który pozwala w łatwy sposób tworzyć treści nawet osobom nie obeznanym z obsługą CMS-ów.
WIX
To najprostszy w obsłudze i najchętniej wybierany przez użytkowników kreator stron. W serwisie znajdziemy największy wybór darmowych szablonów, a obsługa kreatora jest dziecinnie prosta. Serwis gwarantuje ponadto obsługę klienta w języku polskim, jednak wszelkie dodatkowe, zaawansowane konsultacje, wiążą się z dodatkowymi opłatami.
SQUARESPACE
Jest to łatwy w obsłudze kreator, jednak dość ograniczony jeśli chodzi o zaawansowane funkcje. Przykładowo, nie ma możliwości tworzenia wielopoziomowego menu, a gotowe szablony są do siebie wizualnie bardzo zbliżone. Niestety serwis nie gwarantuje obsługi w języku polskim, co z pewnością należy uwzględnić przed podjęciem decyzji o wyborze kreatora.
WEBWAVE
Polski kreator stron internetowych, co oznacza, że stworzona strona będzie się znajdować na serwerze w Polsce, a wszelkie materiały do pomocy i instrukcje stworzone są w języku polskim. Serwis oferuje darmowe, gotowe szablony stron, a także podstawowe wzory sklepów internetowych. Serwis jest bardzo intuicyjny, a korzystanie z niego można porównać do obsługi programu graficznego.

TransferGo
TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.