TransferGo
04.04.2022 | 7min
W wyniku zapoczątkowanej przez Rosję wojny w Ukrainie, Ukraińcy masowo zaczęli opuszczać swój kraj ojczysty i szukać schronienia gdzie indziej. Są przyjmowani za granicą w ośrodkach dla uchodźców lub w kwaterach prywatnych. Drugie rozwiązanie niesie za sobą szereg wyzwań dla osób przyjmujących nowych przybyszy. Na co trzeba się przygotować? TransferGo podpowiada.
Sprawdź, jakie masz możliwości!
Wiele osób chce w jakiś sposób pomóc tym, którzy uciekają przed wojną. Nie każdy jednak ma możliwości przyjęcia uchodźców. Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi warunkami, nie zgłaszaj się do tego typu zadania. Jakie trzeba spełnić wymagania?
Wszystko zależy od liczby osób, które ewentualnie mogłyby z Tobą zamieszkać. Nawet jeśli mowa jest jedynie o jednej osobie, trzeba zapewnić wygodę wspólnej egzystencji. Dobrze zatem by było, aby osoba taka miała niezależny pokój, który zapewni minimum prywatności. Ostatecznie, na krótki okres, można zaoferować kanapę w salonie lub w pokoju przechodnim. Liczy się przecież bezpieczny dach nad głową, ciepłe schronienie w trudnych czasach.
W przypadku dłuższego pobytu, trzeba jednak pomyśleć o rozwiązaniu, w którym każdy domownik będzie mógł zaszyć się w swoim kącie. Jeśli myślimy o przyjęciu całej rodziny, jeden niezależny pokój to minimum. Najlepiej jednak, jeśli rodzice, względnie opiekunowie i dzieci dostaną osobne pokoje. Idealnie zatem zaoferować będzie całe mieszkanie, jeśli dysponujemy takimi możliwościami.
Czasowo na mieszkanie dla uchodźców można przeznaczyć powierzchnię biurową, czy ocieplony magazyn z dostępem do kuchni i łazienki. Należy pamiętać o tym, żeby warunki te były przyzwoite, miejsce schludne, zapewniające bezpieczeństwo.
Zadecyduj z całą rodziną!
Jeśli chcesz przyjąć uchodźców w domu, w którym mieszkasz z rodziną lub innymi lokatorami, zadecyduj wspólnie. Nie wymuszaj na innych rozwiązań, które Ty uznajesz za słuszne. Nie każdy musi czuć się dobrze z taką decyzją. Jeśli sam myślisz o tym, a masz obawy, że inni nie podzielą Twojego entuzjazmu, zainicjuj wcześniej dyskusję, podsuń artykuły prasowe lub inne informacje, które pozwolą domownikom zapoznać i oswoić się z tematem.
Jeśli zyskasz zgodę reszty rodziny, zarejestruj się na oficjalnych stronach pośredniczących w znajdowaniu lokum dla Ukraińców. Możesz także opublikować odpowiednie ogłoszenie w Twoich kanałach społecznościowych lub stworzonych do tego celu grupach wsparcia.
Przygotuj się!
Niewielu z nas miało wcześniej do czynienia z podobnym wyzwaniem. Warto jest wcześniej przygotować się merytorycznie. Trzeba liczyć się z tym, że podczas wspólnego mieszkania dojdzie do problemów czy nawet kłótni. U uchodźców odezwać się mogą przykre przeżycia związane z ucieczką z kraju, strach o przyszłość i wiele innych obaw, czy nawet traum. Nie bagatelizuj tego, nie staraj się pouczaj, dawać rad, jeśli nie jesteś do tego dobrze przygotowany. Lepiej poszukaj porady eksperckiej.
W wielu miastach w Polsce przygotowane są punkty informacyjne dla uchodźców jak i osób oferujących pomoc. Można także skorzystać z porady dzwoniąc na odpowiednią infolinię. Rozejrzyj się we własnym otoczeniu, popytaj znajomych. Być może ktoś spośród Twoich bliskich, ma już za sobą doświadczenie w przyjmowaniu obcych pod własnym dachem. Postaraj się dotrzeć do takich osób i dowiedz się jak najwięcej, zanim sam podejmiesz tak odpowiedzialny krok. Naucz się odpowiednio rozmawiać. Jeśli już ktoś z Tobą zamieszka, nie wypytuj nachalnie o doświadczenia wojenne. Staj się być wrażliwy w związku z zaistniałą sytuacją.
Poinformuj się!
Śledź na bieżąco regulacje prawne związane z uchodźcami w kraju. Rządy niektórych krajów oferują specjalną pomoc finansową dla tych, którzy decydują się przyjąć Ukraińców. W Polsce od 16.03.2022r. osoby zapewniające zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, otrzymają świadczenie 40 zł za każdy dzień pomocy, za jedną osobą. Okres takiego wsparcia to 60 dni, z możliwością wydłużenia w szczególnych sytuacjach. Za podmiot udzielający pomocy uznaje się tutaj osobę prywatną, jednostkę organizacyjną, osobę prawną albo przedsiębiorcę.
Sam działaj!
Jeśli wiesz, że wśród Twoich bliskich są osoby chętne aby pomóc, ale nie mają warunków, aby kogoś zakwaterować, roześlij informację wśród znajomych i rodziny o tym, że przyjmujesz uchodźców. Być może zechcą oni przynajmniej wesprzeć cię finansowo. Możesz wówczas zorganizować zbiórkę pieniędzy dla uchodźców, których gościsz. Przydatne staną się tu międzynarodowe transfery pieniężne, aby nawet bliscy z zagranicy mogli w łatwy sposób cię wesprzeć, jeśli zechcą.
Na wstępie określ zasady!
Jeśli udało Ci się już znaleźć kogoś, komu możesz zaoferować schronienie, postaraj się jak najbardziej klarownie przedstawić zasady wspólnego mieszkania. Czasem mogą pojawić się problemy komunikacyjne, związane z barierą językową, lub z innymi względami. Warto jednak upewnić się, że osobą, która z Tobą zamieszka, zrozumienie, w jaki sposób wyobrażasz sobie jej pobyt pod Twoim dachem. Unikniesz dzięki temu nieporozumień, które mogą doprowadzić do frustracji po obu stronach.
Warto ustalić zasady związane z korzystaniem z kuchni i łazienki, określić, jak mają wyglądać zakupy żywieniowe, korzystanie z produktów żywnościowych, robienie porządków, prania itd. Jasno wyjaśnij, jak długo ktoś może się u Ciebie zatrzymać.
Warto pamiętać, że kwatery prywatne to rozwiązanie awaryjne, przejściowe, a nie stałe. Najlepiej oferować jest nocleg na krótki okres, bo celem jest znalezienie takiej osobie lub osobom stałego lokum.
Unikaj przekazywania gotówki osobom, które przyjąłeś do siebie i nie egzekwuj pieniędzy od nich. Pieniądze mogą bowiem zniszczyć wspólne relacje. Bądź rozsądny, odpowiedzialny i wyrozumiały na sytuację osób, których los postawił w trudnej sytuacji!
Nie bój się sięgnąć po pomoc!
Jeśli przyjąłeś kogoś, a nie radzisz sobie z nadmiarem nowych obowiązków za tym idących, nie bój się sięgnąć po pomoc! Państwo lub organizacje pozarządowe z pewnością wyjdą Ci naprzeciw i wesprą odpowiednimi działaniami! Być może okaże się, że będziesz musiał wesprzeć osoby, którym zaoferowałeś zakwaterowanie, w sprawach natury biurokratycznej. Może się okazać, że będą oni potrzebować Twojego wsparcia w urzędzie czy w innych działaniach. Jeśli sam nie masz na to czasu lub energii, zorientuj się, czy nie mógłbyś skorzystać z pomocy z zewnątrz.
TransferGo
TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.