Miasta i miasteczka w Polsce, które musisz odwiedzić
Kiedy myślimy o zwiedzaniu polskich miast, często pierwszy wybór pada na Warszawę, Kraków czy Gdańsk. Miasta te oczywiście mają wiele do zaoferowania, ale jeśli chcemy coś niestandardowego i unikatowego, warto zwrócić się ku mniej popularnym polskim miasteczkom. Kameralna atmosfera, brak tłumów, bogata historia i oryginalne, regionalne tradycje i zabytki – czyli w skrócie miasteczka w Polsce, które musisz odwiedzić.
SANDOMIERZ, woj. świętokrzyskie
Listę otwiera Sandomierz jako jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Położone jest na siedmiu wzgórzach, stąd nieraz mówi się o nim polski „mały Rzym‟. Sandomierz prawa miejskie zdobył w 1227r. i od tamtego czasu prężnie się rozwijał. Przez miasto przebiegają dziś szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Sandomierz znany jest z licznych zabytków, a zwłaszcza tych uchwyconych w popularnym polskim serialu „Ojciec Mateusz”. Stare Miasto tworzy zabytkowy zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy. Do najważniejszych punktów wycieczki po Sandomierzu należy zaliczyć: rynek Starego Miasta, Bramę Opatowską, Dom Długosza, Lochy Sandomierskie, synagogę z domem gminy żydowskiej, liczne kościoły i zespoły klasztorne.
KAZIMIERZ NAD WISŁĄ, woj. lubelskie
Kazimierz Dolny, zwany też Kazimierzem nad Wisłą to prawdziwy skarb ziemi lubelskiej. To malownicze miasteczko nad Wisłą przyciąga turystów z całej polski. Upodobali je sobie także filmowcy. Powstały tu produkcje takie jak np. „Dybuk”, „Podróż za jeden uśmiech” czy niektóre odcinki seriali „Na dobre i na złe” i „M jak miłość”. Raz w roku przyjeżdża do miasta jeszcze szersze grono filmowców i miłośników filmu, a to za sprawą festiwalu Dwa Brzegi. Kazimierz Dolny – Janowiec nad Wisłą, którego kuratorem jest Grażyna Torbicka. Do najważniejszych atrakcji i zabytków miasta należą: kamienice Starego Miasta, spichlerze z XVI i XVII w., synagoga, liczne kościoły, a także tzw. wąwozy lessowe i kotły sufozyjne.
SANOK, woj. podkarpackie
Miasto malowniczo położone w dolinie Sanu, z rozwiniętym przemysłem chemicznym ‒ jest jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, rafineria oraz kopalnie ropy naftowej istniały tu przed rokiem 1884. W Sanoku odbywa się także wiele wydarzeń kulturalnych. Z Sanoka pochodził znany na całym świecie artysta Zdzisław Beksiński. Miasto uhonorowało go nazywając Podkarpackie Centrum Sztuki Współczesnej jego nazwiskiem. W zbiorach znajduje się Galeria Beksińskiego. Do najważniejszych atrakcji Sanoka można zaliczyć m.in. starówkę, tzw. Ramerówkę, cerkiew św. Dymitra i sobór Świętej Trójcy, Zamek Królewski z XVI w. i wiele innych.
- AUGUSTÓW, woj. podlaskie
Augustów to wyjątkowe miasteczko ‒ jest otoczone Puszczą Augustowską, schowane pomiędzy 7 jeziorami (Necko, Białe, Rospuda Augustowska, Sajenek, Sajenko., Sajno, Studzieniczne), przebiega przez nie najkrótsza rzeka Polski ‒ Klonownica. Do tego jeszcze warto wspomnieć, że Augustów znajduje się na obszarze tzw. Zielonych Płuc Polski. Wyprawa do Augustowa pozwoli zatem na bezpośrednie obcowanie z pobliską naturą. Do najważniejszych atrakcji należy zaliczyć Kanał Augustowski czyli kanał wodny łączący drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem.
ŁAGÓW, woj. lubuskie
Łagów powszechnie nazywany jest „perłą ziemi lubuskiej”. Jest znany jako miejscowość wypoczynkowo-turystyczna, położona nad pięknymi, błękitnymi jeziorami Trześniowskim i Łagowskim. W Łagowie znajduje się zamek joannitów czyli katloickiego zakonu rycerskiego zwanego również Zakonem Maltańskim. Pierwotnie wieś Łagów była w posiadaniu templariuszy, a następnie została sprzedana zakonowi.
WOLIN, woj. zachodniopomorskie
Nazwa Wolin kojarzyć się może z wyspą Wolin, stanowiącą południowy brzeg Zatoki Pomorskiej. Miasto Wolin natomiast położone jest na Pobrzeżu Szczecińskim, na południowym cyplu wyspy Wolin, nad cieśniną Dziwna. Mieści się tu port rzeczny i morski. Powiązania z morską tematyką uczyniły Wolin miastem-siedzibą Festiwalu Słowian i Wikingów oraz Dni Morza. Do atrakcji Wolina należą Dzika Plaża, wiatrak holenderski, obrotowy most w Wolinie, Muzeum Regionalne, Kolegiata św. Mikołaja i liczne zabytki wokół Starego Miasta.
JELENIA GÓRA, woj. dolnośląskie
Dużym walorem miasta jest jego położenie. Jelenia Górę (dawniej Hirschberg) otaczają od zachodu Góry Izerskie, od wschodu Rudawy Janowickie, a od południa Karkonosze. Miasto jest dużym ośrodkiem historyczno-kulturowym, z licznymi zabytkami. Do najważniejszych atrakcji należą m.in. Bazylika mniejsza pw. św. Erazma i Pankracego, mury obronne miasta z basztami, ratusz, secesyjny Teatr im. C. K. Norwida, Cieplice Park Zdrojowy i zespół pałacowy Schaffgotschów i wiele innych.
CIESZYN, woj. śląskie
O Cieszynie można powiedzieć, że jest miastem podwójnym ‒ część prawobrzeżna znajduje się na terenie Polski, a lewobrzeżna reszta na terenie Czech (Czeski Cieszyn). Miasto leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Cieszyn jest stolicą krainy historyczno-geograficznej Śląska Cieszyńskiego. Obecnie Cieszyn, pomimo niewielkich rozmiarów, jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, administracyjnym i oświatowym. Odbywają się tu m.in. festiwale filmowe, teatralne i muzyczne. Do najważniejszych zabytków należą m.in. Góra Zamkowa, zespół klasztorny Ojców Bonifratrów i Studnia Trzech Braci.
CHEŁMNO, woj. kujawsko-pomorskie
Chełmno to miasto niedaleko Torunia i Grudziądza. Jest bogate w zabytki. Do dziś znajduje się tu aż 6 gotyckich kościołów, niemal nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz obwód murów miejskich, renesansowy ratusz, a także wiele kamienic, z których najstarsze sięgają XIII w. Zabytki Chełmna znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
LANCKORONA, woj. małopolskie
Lanckorona to właściwie wieś, a nie miasto, ale w latach 1366–1934 posiadała prawa miejskie. Została założona przez Kazimierza III Wielkiego, a dziś zachwyca pozostałościami architektury galicyjskiej. W Lanckoronie można poczuć się jak w prawdziwym skansenie! Warto zobaczyć rynek, ruiny zamku i odpocząć na kawie w Cafe Arka.