Strona główna bloga
Porady podróżnicze

Miasta i miasteczka w Polsce, które musisz odwiedzić

6 min czytania
Calculator placeholder

Wyślij z

Popularne

All countries

Kurs wymiany

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Opłata za przelew

Bezpłatny – – – 0.99 0.99 USD

Odbiorca otrzyma

Popularne

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Dotrze w ciągu 30 minut

Kiedy myślimy o zwiedzaniu polskich miast, często pierwszy wybór pada na Warszawę, Kraków czy Gdańsk. Miasta te oczywiście mają wiele do zaoferowania, ale jeśli chcemy coś niestandardowego i unikatowego, warto zwrócić się ku mniej popularnym polskim miasteczkom. Kameralna atmosfera, brak tłumów, bogata historia i oryginalne, regionalne tradycje i zabytki – czyli w skrócie miasteczka w Polsce, które musisz odwiedzić.

 


  1. SANDOMIERZ, woj. świętokrzyskie


Listę otwiera Sandomierz jako jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Położone jest na siedmiu wzgórzach, stąd nieraz mówi się o nim polski „mały Rzym‟. Sandomierz prawa miejskie zdobył w 1227r. i od tamtego czasu prężnie się rozwijał. Przez miasto przebiegają dziś szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Sandomierz znany jest z licznych zabytków, a zwłaszcza tych uchwyconych w popularnym polskim serialu „Ojciec Mateusz”. Stare Miasto tworzy zabytkowy zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy. Do najważniejszych punktów wycieczki po Sandomierzu należy zaliczyć: rynek Starego Miasta, Bramę Opatowską, Dom Długosza, Lochy Sandomierskie, synagogę z domem gminy żydowskiej, liczne kościoły i zespoły klasztorne.

 


  • KAZIMIERZ NAD WISŁĄ, woj. lubelskie


Kazimierz Dolny, zwany też Kazimierzem nad Wisłą to prawdziwy skarb ziemi lubelskiej. To malownicze miasteczko nad Wisłą przyciąga turystów z całej polski. Upodobali je sobie także filmowcy. Powstały tu produkcje takie jak np. „Dybuk”, „Podróż za jeden uśmiech” czy niektóre odcinki seriali „Na dobre i na złe” i „M jak miłość”. Raz w roku przyjeżdża do miasta jeszcze szersze grono filmowców i miłośników filmu, a to za sprawą festiwalu Dwa Brzegi. Kazimierz Dolny – Janowiec nad Wisłą, którego kuratorem jest Grażyna Torbicka. Do najważniejszych atrakcji i zabytków miasta należą: kamienice Starego Miasta, spichlerze z XVI i XVII w., synagoga, liczne kościoły, a także tzw. wąwozy lessowe i kotły sufozyjne.

 


  • SANOK, woj. podkarpackie


Miasto malowniczo położone w dolinie Sanu, z rozwiniętym przemysłem chemicznym ‒ jest jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, rafineria oraz kopalnie ropy naftowej istniały tu przed rokiem 1884. W Sanoku odbywa się także wiele wydarzeń kulturalnych. Z Sanoka pochodził znany na całym świecie artysta Zdzisław Beksiński. Miasto uhonorowało go nazywając Podkarpackie Centrum Sztuki Współczesnej jego nazwiskiem. W zbiorach znajduje się Galeria Beksińskiego. Do najważniejszych atrakcji Sanoka można zaliczyć m.in. starówkę, tzw. Ramerówkę, cerkiew św. Dymitra i sobór Świętej Trójcy, Zamek Królewski z XVI w. i wiele innych.

 

  • AUGUSTÓW, woj. podlaskie

Augustów to wyjątkowe miasteczko ‒ jest otoczone Puszczą Augustowską, schowane pomiędzy 7 jeziorami (Necko, Białe, Rospuda Augustowska, Sajenek, Sajenko., Sajno, Studzieniczne), przebiega przez nie najkrótsza rzeka Polski ‒ Klonownica. Do tego jeszcze warto wspomnieć, że Augustów znajduje się na obszarze tzw. Zielonych Płuc Polski. Wyprawa do Augustowa pozwoli zatem na bezpośrednie obcowanie z pobliską naturą. Do najważniejszych atrakcji należy zaliczyć Kanał Augustowski czyli kanał wodny łączący drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem.

 


  • ŁAGÓW, woj. lubuskie


Łagów powszechnie nazywany jest „perłą ziemi lubuskiej”. Jest znany jako miejscowość wypoczynkowo-turystyczna, położona nad pięknymi, błękitnymi jeziorami Trześniowskim i Łagowskim. W Łagowie znajduje się zamek joannitów czyli katloickiego zakonu rycerskiego zwanego również Zakonem Maltańskim. Pierwotnie wieś Łagów była w posiadaniu templariuszy, a następnie została sprzedana zakonowi.

 


  • WOLIN, woj. zachodniopomorskie


Nazwa Wolin kojarzyć się może z wyspą Wolin, stanowiącą południowy brzeg Zatoki Pomorskiej. Miasto Wolin natomiast położone jest na Pobrzeżu Szczecińskim, na południowym cyplu wyspy Wolin, nad cieśniną Dziwna. Mieści się tu port rzeczny i morski. Powiązania z morską tematyką uczyniły Wolin miastem-siedzibą Festiwalu Słowian i Wikingów oraz Dni Morza. Do atrakcji Wolina należą Dzika Plaża, wiatrak holenderski, obrotowy most w Wolinie, Muzeum Regionalne, Kolegiata św. Mikołaja i liczne zabytki wokół Starego Miasta.

 


  • JELENIA GÓRA, woj. dolnośląskie


Dużym walorem miasta jest jego położenie. Jelenia Górę (dawniej Hirschberg) otaczają od zachodu Góry Izerskie, od wschodu Rudawy Janowickie, a od południa Karkonosze. Miasto jest dużym ośrodkiem historyczno-kulturowym, z licznymi zabytkami. Do najważniejszych atrakcji należą m.in. Bazylika mniejsza pw. św. Erazma i Pankracego, mury obronne miasta z basztami, ratusz, secesyjny Teatr im. C. K. Norwida, Cieplice Park Zdrojowy i zespół pałacowy Schaffgotschów i wiele innych.

 


  • CIESZYN, woj. śląskie


O Cieszynie można powiedzieć, że jest miastem podwójnym ‒ część prawobrzeżna znajduje się na terenie Polski, a lewobrzeżna reszta na terenie Czech (Czeski Cieszyn). Miasto leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Cieszyn jest stolicą krainy historyczno-geograficznej Śląska Cieszyńskiego. Obecnie Cieszyn, pomimo niewielkich rozmiarów, jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, administracyjnym i oświatowym. Odbywają się tu m.in. festiwale filmowe, teatralne i muzyczne. Do najważniejszych zabytków należą m.in. Góra Zamkowa, zespół klasztorny Ojców Bonifratrów i Studnia Trzech Braci.

 


  • CHEŁMNO, woj. kujawsko-pomorskie


Chełmno to miasto niedaleko Torunia i Grudziądza. Jest bogate w zabytki. Do dziś znajduje się tu aż 6 gotyckich kościołów, niemal nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz obwód murów miejskich, renesansowy ratusz, a także wiele kamienic, z których najstarsze sięgają XIII w. Zabytki Chełmna znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

 


  • LANCKORONA, woj. małopolskie


Lanckorona to właściwie wieś, a nie miasto, ale w latach 1366–1934 posiadała prawa miejskie. Została założona przez Kazimierza III Wielkiego, a dziś zachwyca pozostałościami architektury galicyjskiej. W Lanckoronie można poczuć się jak w prawdziwym skansenie! Warto zobaczyć rynek, ruiny zamku i odpocząć na kawie w Cafe Arka.

 

 

 

O autorze

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Zaproś znajomych do TransferGo i zgarnij 20 GBP