TransferGo
06.02.2023 | 4min
Problemy dziecka z nauką mogą mieć wiele przyczyn. Mogą wynikać z problemów z koncentracją, spraw emocjonalnych czy też braku motywacji. Jednak na każdy z tych czynników jesteśmy w stanie coś zaradzić. Zobacz nasze porady, jak pomóc dziecku radzić sobie w szkole.
Najczęstsze problemy dzieci z nauką
Jak już zostało wspomniane wyżej, problemy dzieci z nauką mogą mieć różne podłoże, nie zawsze związane z nastawieniem dziecka. Czasem wynikają z problemów rodzinnych i konfliktów w domu, braku umiejętności odnalezienia się w środowisku rywalizacji, trudnościami z przystosowaniem do nowego otoczenia (np. przy zmianie klasy czy szkoły).
Coraz więcej dzieci cierpi na brak umiejętności koncentracji i nadpobudliwość. Mają problem z przyswajaniem wiedzy i praktycznym jej zastosowaniem.
Uważnie obserwuj dziecko
Zamiast skupiać się wyłącznie na osiągnięciach swojego dziecka, zacznij je uważnie obserwować. Zwróć szczególną uwagę na symptomy takie jak:
- Rozdrażnienie
- Wzmożona płaczliwość
- Apatia
- Brak apetytu
- Bóle brzucha
Mogą one świadczyć o tym, że w życiu dziecka dzieje się coś niepokojącego. Być może jest to nadmiar obowiązków, presja bycia najlepszym, problemy w grupie rówieśniczej. lub niewystarczające wsparcie ze strony nauczycieli. Odnalezienie przyczyn stanu dziecka to pierwszy krok przy zapewnieniu mu należytej pomocy.
Wyzbądź się oczekiwań
Szkoła jest ważna zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Rodzice chcieliby, żeby zapewniła dziecku solidne wykształcenie, które pozwoli na dalszy rozwój i znalezienie w przyszłości dobrej pracy, gwarantującej dostatnie życie. Dlatego oczekują, że dziecko będzie przynosić ze szkoły dobre stopnie, wygrywać konkursy i olimpiady. Takie wygórowane oczekiwania mnie przynoszą jednak oczekiwanych rezultatów. Kiedy dziecko napotyka na trudności i przestaje sobie radzić dostaje gorsze oceny, rodzice zaczynają się irytować i pojawia się w nich gniew. Często uważają, że dziecko za mało się uczy, denerwują się też na nauczycieli, że poświęcają mu za mało czasu.
Pociecha wyczuwa gdzie rodziców i nabiera poczucia, że nie spełnia ich oczekiwań. Narasta w nim strach przed odrzuceniem i przed szkołą, co powoduje jeszcze większe problemy z nauką.
Nie karz dziecka
Pozwól dziecku odczuć, że jest kochane bez względu na oceny i że ma w tobie wsparcie. Zapewnij atmosferę zrozumienia i akceptacji. Nie karz go za słabe oceny ani nie nagradzaj za dobre. Po powrocie ze szkoły pytaj, jak się czuje. Gdy widzisz, że ma problem, spytaj, jak możesz mu pomóc i wysłuchaj odpowiedzi. Może się też zdarzyć, że nie uda ci się samodzielnie znaleźć rozwiązania problemu i konieczna będzie pomoc psychologa.
Jak zachęcić dziecko do nauki?
Każde dziecko jest inne i musisz wiedzieć, że polecenie “weź się do nauki” nie wystarczy. Najważniejsze jest to, by nie stwarzać atmosfery presji i wygórowanych oczekiwań. Aktywnie zaangażuj się w proces nauki, np. przez zabawę w skojarzenia. Pozwól, by dziecko samo wybrało metodę nauki. Zadbaj o odpowiednią przestrzeń do pracy – powinna być cicha i spokojna, a na biurku powinien być porządek – dużo łatwiej myśli się w schludnym otoczeniu. Pilnuj, by dziecko się wysypiało, a wolny czas spędzajcie aktywnie, a nie wyłącznie przez telewizorem czy komputerem. To pozwoli młodemu umysłowi odpocząć.
Czego nie należy robić?
Jeśli chcesz pomóc dziecku w nauce, pod żadnym pozorem nie rób następujących rzeczy:
- Nie porównuj go nieustannie do rówieśników – to może negatywnie wpłynąć ona jego samoocenę
- Nie podnoś głosu – krzykiem nie osiągniesz niczego poza wywołaniem stresu
- Nie mów dziecku, że jeśli nie będzie się dobrze uczyć, niczego nie osiągnie – w ten sposób dziecko może całkowicie stracić motywację do nauki
TransferGo
TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.