Sezon narciarski już się rozpoczął, więc podpowiadamy gdzie się wybrać na narty lub na deskę, żeby najlepiej z tego skorzystać. Stoki narciarskie w Polsce mają wiele do zaoferowania, mogą być świetnym rozwiązaniem, jeśli nie mamy czasu na dłuższy zimowy urlop za granicą.
Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.)
Aby dostać się do środka narciarskiego na Kasprowym Wierchu należy wjechać na niego kolejką linową z Kuźnic. Ośrodek dysponuje wspomnianą koleją linową, kolejkami krzesełkowymi Hala Gąsienicowa i Hala Goryczkowa. W związku z tym, że ośrodek w całości leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, trasy nie są sztucznie naśnieżane ani oświetlone. Ich fragmenty są jedynie czasem ratrakowane.
Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że to jedyny polski ośrodek w alpejskim stylu, niestety, wykorzystanie infrastruktury ośrodka w sezonie zimowym ocenia się jedynie na 20% z powodu braku śniegu lub ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Dalsza rozbudowa ośrodka budzi kontrowersje, ponieważ zakłada sporą ingerencję w środowisko naturalne Parku.
Białka Tatrzańska (910 m n.p.m.)
Jest to najpopularniejszy ośrodek na Podhalu, w którym znajdują się 3 ośrodki narciarskie: Kotelnica, Bania, Kaniówka oraz wyciąg „U Kuruca”. Daje to w sumie 20 wyciągów (11 wyciągów i 9 kolejek krzesełkowych), w tym kilka ekspresowych kanap. Większość wyciągów jest objęta wspólnym systemem karnetów, tzw. „Tatra Ski”. Ośrodek ten jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce i niejednokrotnie uzyskał wyróżnienia w polskich rankingach ośrodków narciarskich. Stoki są bardzo dobrze oświetlone, co pozwala także na jazdę po zmroku, aż do 22:00. Na narciarzy i snowboardzistów odwiedzających ośrodek czekają dodatkowo baseny termalne, lodowiska i dobrze przygotowana baza noclegowo-gastronomiczna. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu i skorzystania z oferty szkółek narciarskich.
Dwie Doliny — Wierchomla i Muszyna (998 m n.p.m.)
Dwie stacje narciarskie położone w Beskidach niedaleko Piwnicznej-Zdrój, powstałe pomiędzy szczytami Wierchomli i Muszyny. Jest to idealne miejsce dla początkujących i dla dzieci, choć trasy są zróżnicowane. Bardziej zaawansowani narciarze też wyjadą stąd usatysfakcjonowani. Pierwsze kroki można tam stawiać na stoku „Stonoga”, który jest oddzielony od innych nartostrad. Działa tu snowpark i szkółka narciarska i snowboardowa. Kolej krzesełkowa Wierchomla stanowi jedną z najdłuższych w Polsce. Na miejscu są 2 wyciągi krzesełkowe, 7 wyciągów orczykowych i 2 linkowe. Stoki są szerokie i bezpieczne, a lokalna infrastruktura turystyczna dobrze rozwinięta.
Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.)
Krynica to po Zakopanem druga zimowa stolica Polski, jak się często przyjęło mówić. Jaworzyna Krynicka to kompleks narciarski uruchomiony w 1997r., w którego skład wchodzą: kolej gondolowa o długości 2210 metrów i przewyższeniu 408 metrów, 2 koleje krzesełkowe, 8 wyciągów orczykowych. Zapewnia świetne warunki dla amatorów nart, snowboardu i narciarstwa biegowego. Z pewnością jest to miejsce, gdzie świetnie odnajdą się bardziej zaawansowani narciarze, ale są też mniej wymagające trasy narciarskie.
SkiPark Magura (813 m n.p.m.)
Kompleks narciarki położony w malowniczym Beskidzie Niskim w pobliżu Małastowa dysponuje jedną z najdłuższych tras narciarskich w południowo-wschodniej Polsce. W skład kompleksu wchodzą: wyciąg krzesełkowy o długości 1071 m, 2 wyciągi talerzykowe i wyciąg bezpodporowy „Gucio” o długości 150 m (dla dzieci, do nauki jazdy na nartach i snowboardzie). Dostępnych jest 5 głównych tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Trasy (poza nartostradą) są sztucznie naśnieżane, ratrakowane i oświetlone. Dla miłośników narciarstwa biegowego została prowizorycznie wytyczona 2,5 km trasa „Jagoda” zaczynająca i kończąca się przy górnej stacji wyciągu.
Szklarska Poręba (1310 m n.p.m.)
Ten niezwykły kurort w Karkonoszach jest jednym z największych i najstarszych ośrodków w rejonie. Największy zespół nartostrad znajduje się na SkiArena Szrenica, która jest istnym rajem dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Mogą oni się sprawdzić na tzw. legendarnej „Ścianie”, czyli najbardziej stromej trasie w Polsce, gdzie nachylenie stoku wynosi nawet do 50%. Na Szrenicę prowadzi wyciąg krzesełkowy, na miejscu jest też „Karkonosz Express”, „Baby Lift”, „Hala Szrenicka”, „Świąteczny Kamień”. Na terenie Szklarskiej Poręby znajdują się także inne, mniejsze ośrodki, np. Wesoła Górka czyli teren narciarski w pełni przeznaczony do nauki jazdy dla początkujących i dzieci.
Szczyrk (1211 m n.p.m.)
Znajdujący się w Szczyrku Szczyrk Mountain Resort jest jednym z większych ośrodków narciarskich w Polsce, w Beskidzie Śląskim. Ośrodek ma trzy dolne stacje: „Czyrną”, „Szczyrk Gondola” i „Solisko”. W sumie liczy 11 podstawowych tras i 25 km zjazdów. Najbardziej kultowe trasy to „Bieńkula” (o czarnym stopniu trudności) i „Golgota” (o czarnym stopniu trudności), posiadały one niegdyś homologacje FSI. Ośrodek posiada nowoczesny system naśnieżania i ratrakowania i dobrą infrastrukturę turystyczną.
Zieleniec (1025 m n.p.m.)
Zieleniec Ski Arena to sieć narciarskich ośrodków na terenie Gór Bystrzyckich i Orlickich, do których wejście umożliwia jeden karnet. Śnieg utrzymuje się tutaj około 150 dni w roku. Udostępnionych jest 23 kilometry tras zjazdowych. Warunki odpowiadają zarówno początkującym, rodzinom z dziećmi oraz doświadczonym narciarzom. Największą atrakcją na stoku w Zieleńcu jest pierwsza kolejka linowa Skyway Express, która umożliwia wjazd na górę w 6 lub 8 – osobowych wagonikach. Oferta ośrodka jest bogata i często pojawiają się propozycje takie jak FreeSki – rozwiązanie, dzięki któremu za wynajem noclegu otrzymuje się darmowe wejście na wyciągi. W mieście tym znajduje się bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa, turystyczna i gastronomiczna.
Wisła (874 m n.p.m.)
Wisła nie dysponuje jednym dużym ośrodkiem narciarskim, lecz siecią rozproszonych małych stacji narciarskich. Najlepszymi warunkami do jazdy dysponują Soszów i Nowa Osada. W pierwszym z nich do dyspozycji narciarzy jest 6 naśnieżanych i różnorodnych tras o łącznej długości 6 km. Na szczyt góry można dotrzeć za pomocą 4-osobowej kolei linowej oraz 3 wyciągów talerzykowych i podwójnego wyciągu orczykowego. W Nowej Osadzie znajduje się 6 oświetlonych tras o łącznej długości 3,7 km. Na stok można dotrzeć za pomocą 4-osobowej kolei linowej oraz 3 wyciągów.
W Wiśle narciarze mają do dyspozycji bardzo różne trasy – od łatwych do bardzo trudnych. Brakuje niestety typowych terenów pod szkółki narciarskie.
Sezon zimowy jest tu stosunkowo długi, choć warunki narciarskie w znacznym stopniu zależą od położenia danego terenu. Zasadniczo sezon trwa od początku grudnia do marca.

TransferGo
TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.