TransferGo
25.05.2020 | 4min
26 maja to data, o której każdy powinien pamiętać. Tego dnia obchodzony jest w Polsce Dzień Matki. Święto wszystkich mam inaczej celebrowane jest w naszym kraju, a inaczej na świecie.
Nie trzeba wyjaśniać dlaczego zrodziła się potrzeba utworzenia tego szczególnego święta. Postać Matki od zawsze czczona była na różny sposób: niegdyś w formie obrządków na cześć bogini-matki, później także w literaturze i sztuce. Od starożytności utrwalił się w zbiorowej świadomości archetyp Matki, utożsamiany z naturą, boginią-żywicielką, życiem. Dziś honorujemy mamy w postaci symbolicznego święta.
Tradycje związane z Dniem Matki w Polsce o na świecie
-
Dzień Matki w Polsce
W Polsce Dzień Matki ustanowiony został już w 1914r., początkowo wypadał w inny dzień niż obecnie, a dziś obchodzony jest 26 maja.
Symbolicznie świętuje się go wręczeniem mamie kwiatów. Najmłodsze dzieci wykonują laurki czyli własnoręcznie przygotowane kartki z życzeniami i rysunkami dla mam. Nieraz uczestniczą też w specjalnych uroczystościach szkolnych zorganizowanych z tej okazji.
-
Dzień Matki na świecie
W Norwegii Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii w czwartą niedzielę wielkiego postu. W wielu państwach święto to połączone jest z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, w Macedonii, Czarnogórze, Serbii, na Białorusi, w Albanii.
W przeważającej większości krajów na świecie, Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Tak jest np. w USA (gdzie Dzień Matki jest świętem narodowym), Australii, Kanadzie, w Danii, Niemczech czy na Słowacji. W Mongolii Dzień Matki wypada tego samego dnia co Dzień Dziecka. Ostatni świętują Dzień Matki mieszkańcy Indonezji, gdzie święto to przewidziane jest na 22 grudnia.
W wielu krajach istnieją nieco inne zwyczaje związane z tym świętem. We Włoszech, dzieci wraz z ojcami pieką mamom ciasta w kształcie serc. W Japonii w niektórych miejscach mamom szykuje się pudding jajeczny (chawanmushi) spożywany jako posiłek, a nie deser. Święto wszystkich mam nazywa się tam Haha no hi.
W Etiopii Dzień Matki świętuje się na koniec pory deszczowej jako część trzydniowego festiwalu Antrosht. Wiąże się to zazwyczaj z wielką ucztą kulinarną przygotowywaną przez całą rodzinę. W Stanach Zjednoczonych i Australii istnieje zwyczaj przypinania goździków do ubrania. Kolor kwiatu ma znaczenie. Przykładowo biały goździk to wyraz pamięci i tęsknoty za zmarłą mamą.
Co podarować mamie?
W zależności od budżetu, mamie podarować można bukiet, czekoladki, biżuterię czy bardziej osobisty drobiazg. Jeśli mieszkamy daleko od mamy, już sam telefon z życzeniami może ucieszyć, bo będzie gestem świadczącym o tym, że o niej myślimy.
Niematerialne pomysły na prezent
Zamiast fizycznego prezentu można sprezentować mamie czas, wspólną aktywność zaaranżowaną w ciekawy sposób. Mamę z pewnością ucieszy spokojna chwila więcej z dzieckiem sam na sam. W dniu jej święta można zaplanować wspólne przedsięwzięcie takie jak chodzenie po górach, jazda na rowerze, czy wspólne gotowanie. Dobrym pomysłem może okazać się także rozpoczęcie nowego hobby. Rozwijanie pasji razem to grunt do budowania harmonijnej relacji na linii rodzic-dziecko.
Nie zapominajmy o tacie: Dzień Ojca!
Tak samo ważną okazją do wyrażenia szacunku i miłości do rodziców jest Dzień Ojca – w Polsce obchodzony jest 23 czerwca. Pamiętajmy i o nim!
TransferGo
TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.