TransferGo
22.06.2016 | 6min
Brexit to ostatnio jeden z najbardziej gorących tematów na scenie politycznej całej Europy, a dzień decydujący zbliża się wielkimi krokami. Dla tych, którzy słabo się orientują w temacie krótko naświetlimy o co w tym wszystkim chodzi – otóż 23 czerwca na terenie Wielkiej Brytanii oraz Gibraltaru zostanie przeprowadzone ogólnokrajowe referendum, w którym obywatele tego kraju mają wyrazić swoją opinię na temat tego, czy chcą, aby Wielka Brytania pozostała dalej członkiem Unii Europejskiej, czy też ma opuścić szeregi unijne.
Zakładając scenariusz niepokojący zapewne sporą część Polaków, a więc opowiedzenie się społeczeństwa brytyjskiego za opuszczeniem Unii Europejskiej, nadeszła chyba odpowiednia pora, aby przyjrzeć się temu, jakie ewentualne skutki może taka decyzja spowodować dla obywateli polskich – zarówno tych mieszkających w kraju, jak i przebywających obecnie i pracujących na Wyspach. Oczywiście w wielu przypadkach będzie to zwykłe gdybanie, bo niestety nie wszystko da się realistycznie ocenić już teraz – nawet najtęższe głowy nie są w stanie przewidzieć rozwoju niektórych sytuacji. Ale my postaramy się rzucić okiem na kwestie naszym zdaniem najistotniejsze.
Ograniczenie pomocy socjalnej
Według nas jedną z przyczyn ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie chęć zaoszczędzenia pewnych ilości pieniędzy – a jedne z największych wydatków, jak powszechnie wiadomo wiążą się z pomocą socjalną. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie określone zobowiązania obejmujące poziom świadczonych usług socjalnych, brak tych zobowiązań może skutkować obniżeniem kwot ewentualnych zasiłków wypłacanych Brytyjczykom. Jak w tym momencie będzie wyglądał pomoc socjalna dla osób, które nie mają obywatelstwa brytyjskiego, ale są imigrantami zarobkowymi z innych krajów, między innymi z Polski? Trudno w tym momencie wyrokować, ale bardzo prawdopodobne jest znaczące obcięcie wysokości kwot zasiłków udzielanych w ramach pomocy socjalnej dla osób spoza Wielkiej Brytanii.
Zawirowania na rynku walutowym
Bez cienia wątpliwości ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej doprowadzi do sporego zamieszania na rynku walutowym, możemy spodziewać się sporych wahań kursu funta brytyjskiego w stosunku do innych walut. Niestety inne waluty również będą dotknięte nawet nasza polska złotówka. O ile dla przeważającej większości Polaków raczej nie będzie stanowiło to powodu do niepokoju, o tyle w przypadku osób, które mają oszczędności w funtach, kredyty zaciągnięte w tej walucie, czy też pracują na Wyspach i wysyłają zarobione pieniądze do Polski, może się to okazać dosyć istotnym problemem. Jeśli chcesz się zabezpieczyć i przesłać pieniądze szybko i tanio sprawdź ofertę TransferGo tu: www.transfergo.pl Transfergo gwarantuje przesłanie tej samej kwoty, którą otrzymałeś /-aś podczas bookowania przelewu, więc zawirowania na rynku walutowym nie będą miały bezpośrednio wpływu na Twój przelew.
Przesyłanie pieniędzy do i z Wielkiej Brytanii
Skoro poruszyliśmy tematykę pieniędzy w poprzednim punkcie, to pora teraz skupić się na nieco innym problemie z tej samej jednak kategorii. Tym razem jednak chodzi o kwestię przesyłania pieniędzy do i z Wielkiej Brytanii. Tak długo, jak tylko kraj ten będzie pozostawał członkiem Unii Europejskiej, problemów większych nie będzie, bowiem jak doskonale wiemy, opłaty za przelewy międzynarodowe są stałe i powszechnie znane, jednakowe dla wszystkich krajów UE. Przy czym osoby wykonujące także transakcje poza Unię Europejską, na przykład do Stanów Zjednoczonych lub Australii, a także odbierające pieniądze wysyłane z tych krajów wiedzą doskonale, z jak wysokimi opłatami wiążą się takie transakcje, a także jak długo trwa ich realizacja. Tak więc opisywany problem może po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dotknąć przede wszystkim Polaków pracujących w tym kraju i przesyłających zarobione pieniądze np. rodzinie w Polsce.
Akurat jednak w tym przypadku łatwo będzie sobie z tym problemem poradzić, głównie dzięki usługom pośredniczącym w przekazywaniu pieniędzy, takich jak TransferGo, Paypal, Skrill, czy też innym. Na przykład TransferGo już teraz pozwala przesłać do Polski dowolną sumę pieniędzy za stałą opłatą wynoszącą zaledwie 99 pensów, która pozostanie niezmienna niezależnie od wyników Brexitu.
Możliwości na innych rynkach europejskich
O ile możliwości na rynku brytyjskim po Brexicie mogą się zmniejszyć, cała Europa również będzie dotknięta tą decyzją. Jedno jest pewne. Jako Polacy mamy świetną opinię i pracodawcy zawsze są chętni aby zatrudnić pracowitych i dobrze wyszkolonych pracowników. Wiele osób decyduje się na wyjazd z Wielkiej Brytanii, ale niekoniecznie chce wrócić do Polski. Nowymi destynacjami dla Polonii jest Norwegia, Szwecja oraz Holandia, gdzie przyjmowani jesteśmy z otwartymi ramionami. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie są dostępne oferty pracy w innych krajach europejskich TransferGo poleca portal: https://www.pracujwunii.pl/ gdzie znajdziesz ofery z całej Europy.
Ogólna niepewność dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii
Wyspy Brytyjskie zamieszkuje legalnie około 850 tysięcy Polaków. O ile obecnie są oni traktowani na równi z Anglikami, jako obywatele Unii Europejskiej, o tyle po wyjściu tego kraju z UE stan ten może się zmienić, nawet dość poważnie. Wprawdzie obecnie nie jesteśmy w stanie niczego więcej na ten temat powiedzieć, jest to bowiem bardzo rozlegle zagadnienie, jednak doskonale wiemy, że właśnie poczucie niepewności dotyczące tego, „co będzie dalej?” jest w tym momencie dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii najgorsze.
TransferGo
TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.