W tym wydaniu regularnych wiadomości z Polski, na Blogu TransferGo, przyglądamy się nowej sytuacji finansowej w kraju, dalszym kontrowersjom związanym z reformą sądownictwa oraz protestowi lekarzy.
Polska osiąga nowy status finansowy
Od pewnego czasu silna polska gospodarka przyciąga nowych pracowników i nowe firmy. W zeszłym tygodniu agencja indeksowa FTSE Russell podwyższyła status Polski – z rynku „rozwijającego się” do „rozwiniętego”. Decyzja ta zacznie obowiązywać od września 2018 roku.
Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, który otrzymał od FTSE Russell decyzję o takiej zmianie statusu; oznacza to, że Polska dołącza do Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji, Australii, Japonii i kilku innych krajów jako jeden z „25 najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów na świecie”. W przygotowanym oświadczeniu Dyrektor Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl oświadczył, że decyzja ta „oznacza zauważenie postępu polskiej gospodarki” oraz świadczy o sile polskiego rynku kapitałowego.
Inną oznaką siły polskiej gospodarki jest to, że wartość przekazów pieniężnych wysyłanych przez obcokrajowców zatrudnionych w Polsce do ich krajów ojczystych wzrosła o 62% w porównaniu do zeszłego roku i osiągnęła 4,3 miliardy EUR.
Lekarze organizują głodówki domagając się wyższych pensji
Młodzi lekarze protestują domagając się podwyżek twierdząc, że ciężko jest im wyżyć z obecnych pensji. Protest dotyczy również rzekomo niedostatecznego dofinansowania Służby zdrowia, niedoborów w liczbie pracowników oraz warunków pracy. Na konferencji prasowej Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł określił oczekiwania lekarzy jako „nierealistyczne”.Dodał również, że „trzeba sobie powiedzieć jasno i wyraźnie: oczekiwania na poziomie dwóch średnich krajowych dla młodych lekarzy są po prostu nierealne”.
Nowy wiek emerytalny wchodzi w życie
Wiek emerytalny w Polsce został obniżony z 67 do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Nowe przepisy weszły w życie 1 października. Według niedawno przeprowadzonej ankiety 54% Polaków planuje pracować dalej po osiągnięciu wieku emerytalnego – wielu z nich twierdzi, że głównym powodem takiego zamiaru jest możliwość zarobienia większej ilości pieniędzy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przewiduje, że do końca roku na emeryturę może przejść 311 tys. osób.
Dalszy ciąg procesu reform sądownictwa
Wielki projekt reformy sądownictwa w Polsce rozwija się dalej. W lipcu uchwalono 3 ustawy reformy sądownictwa. Prezydent Duda zawetował 2 z nich, ale. zatwierdził trzecią, co pozwoliło rządowi na mianowanie prezesów sądów niższej instancji. Ustawa wywołała protesty uliczne i sprzeciw Rady Europejskiej, która zagroziła sankcjami, jeśli nie zostaną przeprowadzone jej zmiany.
W zeszłym tygodniu prezydent ogłosił poprawkę konstytucyjną, umożliwiającą mianowanie najwyższych sędziów przez parlament i prezydenta oraz przyznającą prezydentowi prawo podjęcia ostatecznej decyzji. Kilka godzin po spotkaniu z posłami różnych partii politycznych (wszystkich krytycznie nastawionych do propozycji), Prezydent Duda wycofał ją twierdząc, że nie przejdzie.
Artykuły z wiadomościami z Polski TransferGo są częścią zespołu stałych pozycji na naszym blogu – można tam również znaleźć informacje na temat Brexitu, Indii oraz serie poświęcone życiu zagranicą i prowadzeniu interesów. TransferGo nie tylko oferuje klientom indywidualnym i firmom tanie przekazy pieniężne o stałym oprocentowaniu, ale również wzmianki na temat rozrywek, poradniki oraz inne informacje.

TransferGo
TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.